Europejska muzyka żydowska, recytacje utworów Adama Mickiewicza w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i recitale wypełniły program Czwartego Zajazdu w Śmiełowie (Wielkopolska).
Wieszcz przebywał w miejscowym pałacu przez kilka miesięcy i stąd udał się na emigrację do Turcji.
Na tarasie przed zabytkowym obiektem wystąpili także aktorzy Teatru Starego w Krakowie, którzy zaprezentowali literaturę miłosną od starożytności po czasy współczesne. Na zakończenie, pałacowa publiczność wysłuchała recitalu Andrzeja Sikorowskiego.
– Mickiewicz był gościem Gorzeńskich, ówczesnych właścicieli Śmiełowa. Jego pobyt w tej miejscowości przypadający na czas klęski Powstania Listopadowego, nie wszyscy oceniali wtedy pozytywnie – powiedział kustosz muzeum Andrzej Kostołowski.
Zarzucano Mickiewiczowi wręcz zdradę, a bohater bitwy pod Grochowem, generał Dezydery Chłapowski z Turwi napisał o wieszczu wprost: „Kiedy się wszyscy bili, on tutaj w moim sąsiedztwie z niecną kobietą złe życie przez cztery miesiące prowadził. Może się poprawił, Boże przebacz mu, ale ludzie nie są tak miłosierni”.
Dziś w pałacu mieści się muzeum Mickiewicza , oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. W jego zbiorach znajdują się cenne pamiątki związane z życiem wieszcza i jego przyjaciół.
Organizatorami Zajazdu byli: samorząd gminny, śmiełowskie muzeum i starostwo powiatowe w pobliskim Jarocinie.