Trwa ładowanie...
d37fsbn

Daniel Olbrychski

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Daniel Olbrychski określa swoje role jako ”narkotyk, który uspokaja”. Zajął siódme miejsce w plebiscycie na najważniejszych aktorów minionego wieku. Rolą we ”Wszystko na sprzedaż” Daniel Olbrychski zastąpił Zbyszka Cybulskiego na tronie naczelnego aktora młodego pokolenia. Był Hamletem, Kmicicem, Makbetem, Otellem.

Daniel Olbrychski - biografia

Daniel Marcel Olbrychski od dziecka uwielbiał boks, uprawiał także sprint oraz szermierkę. Uczył się w warszawskim liceum ogólnokształcącym, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, której pod nawałem ról filmowych nie ukończył i Akademii Teatralnej (dyplom w 2010 roku). Król polskiego kina, Daniel Olbrychski, debiutował na scenie w wieku 18 lat u Janusza Nasfetera, będąc już związanym z Teatrem Młodzieżowym TVP. Kolejny był stołeczny Teatr Powszechny i ”Śluby panieńskie” oraz Teatr Narodowy i ”Hamlet”. Romansował z Marylą Rodowicz oraz Barbarą Sukową (syn Victor Longo-Olbrychski). Miał trzy żony: Monikę Dzienisiewicz (syn Rafał Olbrychski), Zuzannę Łapicką (córka Weronika) i – od 2003 roku - Krystynę Demską, teatrolożkę i swoją menadżerkę.

Oprócz udziału w filmach i serialach telewizyjnych Daniel Olbrychski sporo pracuje również przy dubbingu. Podkładał głos do takich filmów, jak ”Artur i Minimki”, ”Auta”, ”Asterix na olimpiadzie” czy gry ”Assassin's Creed”. Daniel Olbrychski jest laureatem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu ”Zasłużonego Kulturze Gloria Artis”, Medalu Puszkina, a także Honorowym Obywatelem miasta stołecznego Warszawy, którego gwiazda znajduje się od 1998 roku w łódzkiej Alei Gwiazd. Gra aktorska Daniela Olbrychskiego zdobyła szereg wyróżnień: Złote Kaczki, Węża, Złote Grona, statuetkę Konkursu Młodego Kina. Poza granicami Polski aktor występował również w RFN, we Włoszech, Francji, na Węgrzech.

Daniel Olbrychski – filmy

Analiza filmografii Daniela Olbrychskiego pokazuje, że wybitny aktor najczęściej pracował z Andrzejem Wajdą, Janem Nowickim, Andrzejem Sewerynem, Wojciechem Pszoniakiem, Krzysztofem Zanussim, Zbigniewem Zapasiewiczem czy Stefanem Szmidtem. Przez kilka dekad kariery aktorskiej Daniel Olbrychski miał okazję partnerować na ekranie również takim gwiazdom, jak Angelina Jolie czy Liev Schreiber. Nie udało mu się niestety zagrać razem z Seanem Connerym ani Robertem De Niro.

Daniel Olbrychski – książki

Daniel Olbrychski ma na koncie kilka pozycji literackich: ”Wspominki o Włodzimierzu Wysockim” wydawnictwa Zebra (1990 rok), ”Anioły wokół głowy” (1992, z Przemysławem Ćwiklińskim i Jackiem Ziarno) oraz ”Parę lat z głowy” (1997) wydawnictwa BGW.

W 2013 roku nakładem Erotica Wydawnictwo ukazała się książka Daniela Olbrychskiego ”Chwasty polskie”, ilustrowana przez Franciszka Starowieyskiego. Znajdziemy tutaj wybrane przez aktora wiersze erotyczne, uzupełnione odpowiednimi grafikami. Autorzy uwzględnieni w tomiku to m.in. Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Julian Tuwim czy Aleksander Fredro.

Daniel Olbrychski
Data urodzenia

27.02.1945

Miejsce urodzenia

Łowicz, Polska

Bibliografia
d37fsbn

Podziel się opinią

3
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37fsbn
d37fsbn
d37fsbn