Trwa ładowanie...

IV Maraton Biblijny rozpoczyna się w niedzielę

IV Maraton Biblijny rozpoczyna się w niedzielęŹródło: Inne
d35az1r
d35az1r

1500 osób będzie przez 20 dni czytało fragmenty Biblii w ramach rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę w Poznaniu IV Maratonu Biblijnego.

- Czytanie zorganizowaliśmy w dwudziestu kościołach Poznania i okolic, w czasie Wielkiego Postu - poinformował we wtorek na konferencji prasowej jeden z organizatorów maratonu, duszpasterz młodzieży ks. Robert Korbik.

Maraton rozpocznie 17 lutego uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu. Pierwszy fragment odczyta marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. Później maraton będzie trwał codziennie w kolejnych parafiach - od godz. 15 do ok. godz. 21-23, w zależności od długości czytanej księgi. W soboty będzie czytanie całonocne, do godziny 4-5.

d35az1r

- Ideą przedsięwzięcia jest zachęta, aby jak największa liczba osób sięgnęła po Pismo Święte. Dla nas jest to czas otworzenia się na Pismo Święte. To najprostsza i najskuteczniejsza metoda ewangelizacyjna - tłumaczył ks. Korbik.

- To ma głębokie uzasadnienie teologiczne. Pismo Święte jest przeznaczone do odczytywania publicznego - zaznaczył rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, ks. Maciej Szczepaniak.

Maraton Biblijny organizowany jest już po raz czwarty. Poznańskie czytanie było pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. W 2005 roku pierwszy maraton został zorganizowany dla uczczenia 5. rocznicy istnienia projektu Vebra Sacra. Wtedy Biblię czytało prawie 900 osób, przez całą dobę, w kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu. W 2007 roku maraton odbył się po raz pierwszy w kilku poznańskich parafiach.

W tym roku w maratonie wezmą udział także parafie spoza Poznania: ze Swarzędza, Smochowic, Koziegłów.

d35az1r

Każdy uczestnik maratonu otrzymuje informację z fragmentem Biblii, który ma czytać, i adresem kościoła, gdzie odbywa się czytanie. Wszyscy czytają przez 5 minut.

- W ubiegłych latach każdy uczestnik otrzymał certyfikat, pamiątkę po wydarzeniu. W tym roku także o tym nie zapomnimy - zapewnili przedstawiciele Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

Czytanie Biblii będzie trwało 20 dni, od niedzieli 17 lutego do piątku 7 marca 2008 roku - ostatnie czytania odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.

Egzemplarz odczytywanej Biblii to specjalne wydanie Biblii Poznańskiej, opracowane przez Księgarnię św. Wojciecha w Poznaniu.
- Wydano dwa unikatowe egzemplarze, pierwszy został wysłany do Watykanu, drugi jest odczytywany w poznańskim maratonie. Waży on 12 kg - poinformował ks. Korbik.

Czytanie Biblii organizowane jest od 2007 roku także w Ciechanowie oraz w Gliwicach, gdzie czytana jest również Biblia Poznańska.

d35az1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35az1r