Trwa ładowanie...
dx0eekj

IV Manifestacje Poetyckie od piątku w Warszawie

dx0eekj
dx0eekj

W festiwalu Manifestacje Poetyckie, który od piątku do niedzieli odbywać się będzie w Warszawie na Centralnym Basenie Artystycznym, weźmie udział około 150 poetów z całej Polski.

Na festiwalu gościć będą zarówno debiutanci, jak i uznani poeci jak Jerzy Jarniewicz , Adam Wiedemann , Marcin Cecko , Agnieszka Wolny-Hamkało .

- To już czwarta edycja festiwalu i nieco inna niż dotychczasowe. Poprzednie edycje poświęcone były manifestom poetyckim, poszukiwaniom współczesnej awangardy, dyskusjom o środowiskach literackich - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Beata Gula ze Staromiejskiego Domu Kultury, który jest organizatorem przedsięwzięcia.

- Tym razem motywem przewodnim festiwalu będą interakcje miedzy autorami a publicznością. Chcemy pokazać, że poezja nie jest zamknięta na kartkach, zawiera się nie tylko w słowach - tłumaczyła Gula.

Motto tegorocznego festiwalu zaczerpnięto z pism Raoula Vaneigema . Brzmi ono: „Poezja to działanie generujące nowe rzeczywistości. Prawdziwa poezja drwi sobie z poezji”. W programie festiwalu są m.in. prezentacje literackie, koncerty muzyczne, pokazy filmów, spotkania autorskie, akcje performerskie, dyskusje na temat krytyki i poezji.

dx0eekj

Po raz pierwszy Manifestacje Poetyckie odbywać się będą na Centralnym Basenie Artystycznym - działającej od lutego tego roku prywatnej placówce kulturalnej łączącej działalność teatru i klubu. Mieści się ona przy ulicy Konopnickiej w dawnym gmachu YMCA, jedną z atrakcji lokalu jest stary basen wykorzystywany jako scena teatralna.

Organizatorom zależy na nawiązaniu kontaktu z publicznością, dlatego w programie festiwalu znalazły się m.in. warsztaty. Ich uczestnicy będą mogli tworzyć wiersze oraz hasła antyreklamowe pod kierunkiem m.in. Joanny Mueller, Zbigniewa Libery i Marty Żakowskiej. Zapowiadanych jest kilka performance'ów, m.in. w wykonaniu Andrzeja Szpindlera i Marcina Cecko. Planowane są koncerty, m.in. zespołu muzyki eksperymentalnej Warszawska Jesionka, Tymona Tymańskiego, a także młodego zespołu z Działdowa o nazwie Mjut.

Do ostatniego dnia festiwalu można zgłaszać dzieła literackie i utwory muzyczne w Konkursie Na Najgłębsza Utopię, który zostanie rozstrzygnięty w niedzielę na dnie basenu. Tego samego dnia odbędzie się specjalna, festiwalowa edycja Turnieju Jednego Wiersza. Ta impreza organizowana jest w Warszawie od kilku lat, co miesiąc. Jej formuła jest ustalona - każdy gość, amator lub profesjonalista, może przedstawić jeden swój wiersz i ma szansę na wygraną i nagrodę pieniężną.

*Beata Gula uważa, że obecnie w Polsce nie cierpimy na brak talentów poetyckich, tylko na brak publiczności dla poezji. * - Poezja z natury jest elitarna i kameralna, nie dla wszystkich. Ale to nie wyczerpuje przyczyn obecnego kryzysu. Trzeba pamiętać, że obecnie tylko trzy wydawnictwa zajmują się wydawaniem tomików młodych poetów, maksymalny nakład debiutu to 500 egzemplarzy. Wygląda na to, że poezję czytają tylko poeci. Trzeba to zmienić - mówiła.

Organizatorem Manifestacji Poetyckich jest Staromiejski Dom Kultury.

dx0eekj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx0eekj