Trwa ładowanie...
bruno
23-04-2010 13:51

IPN przeprasza za żądanie zmiany nazwy ulicy Brunona Jasieńskiego

Share
IPN przeprasza za żądanie zmiany nazwy ulicy Brunona JasieńskiegoŹródło: Inne
d18ya4f

Prezes IPN Janusz Kurtyka przeprosił władze Klimontowa (Świętokrzyskie) za wcześniejsze pismo, w którym Instytut żądał zamiany nazwy ulicy Brunona Jasieńskiego w miasteczku - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Pismo, w której IPN domagał się zmiany nazwy ulicy, trafiło do Klimontowa 1 kwietnia i było podpisane przez zastępcę prezesa Instytutu Franciszka Gryciuka. Ulica imienia pisarza była - według Instytutu - formą gloryfikacji wymierzonej w niepodległość Polski polityki Józefa Stalina, zbrodniczej ideologii komunistycznej oraz jej reprezentantów. Według IPN, Jasieński był propagatorem stalinizmu.

W piśmie z przeprosinami, skierowanym do przewodniczącego rady gminy, czytamy m.in., że dokument był błędem pracowników, a Bruno Jasieński był ważną postacią polskiej kultury, wobec czego uhonorowanie imieniem poety nazwy ulicy jest uzasadnione.

d18ya4f

Instytut zajął takie stanowisko po artykule IPN pali Jasieńskiego oraz felietonie „Trupa prezesa Kurtyki”, zamieszczonymi w piątkowej „Gazecie Wyborczej”. O sprawie informowały także lokalny dziennik „Echo Dnia” i TVP Kielce.

Wójt Klimontowa Ryszard Bień powiedział, że instytut nie będzie rządził ulicami miasta i - mimo przeprosin - wyśle do IPN list w tej sprawie, który opublikuje także w mediach.

Ulica urodzonego w Klimontowie Jasieńskiego prowadzi w miasteczku do budynku dawnego klasztoru; kiedyś znajdowała się przy niej szkoła imienia twórcy. Krzyżuje się z nią ulicą Jana Zysmana - ojca Brunona - przy której stoi rodzinny dom Jasieńskiego .

W Klimontowie w wakacje od siedmiu lat Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego organizuje „Brunonalia” - obchody rocznicy urodzin twórcy. Podczas imprezy skierowanej głównie do dzieci i młodzieży odbywają się warsztaty teatralne, malarskie, muzyczne, koncerty, przedstawienia i pokazy filmowe.

d18ya4f

Bruno Jasieński (1901-1939) - właściwie Wiktor Bruno Zysman - poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta, pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. Mieszkał i tworzył w Klimontowie, Krakowie, Paryżu i w Moskwie. Jego najbardziej znane utwory to: Pieśń o głodzie, Nogi Izoldy Morgan , Słowo o Jakubie Szeli, Palę Paryż i Bal manekinów . Uważany jest za współtwórcę polskiego futuryzmu.

* Jasieński związał się z ruchem komunistycznym.* Aresztowany w ZSRR w czasie czystki w partii w 1937 roku, został skazany na karę śmierci i rozstrzelany.

d18ya4f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18ya4f