Inność jest trudna. Pokochasz tego chłopaka, czy uciekniesz z krzykiem?
Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko – mówi o sobie August. I nie mija się z prawdą, bo przecież na widok ”zwykłego” dziesięciolatka młodsze dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają głowy z obrzydzeniem lub przerażeniem albo – w najlepszym wypadku – z konsternacją. Inność budzi lęk, ale ”Cudowny chłopak” pokazuje, że prawdziwe piękno kryje się w każdym z nas. Trzeba tylko pozwolić mu się ujawnić.
August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz, bo brak mu kości policzkowych, rzęs i brwi, ma zniekształcone oczy, rozszczep podniebienia, zdeformowaną żuchwę i problemy ze słuchem, a zanim skończył dziesięć lat, przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Taka mutacja genów przytrafia się jednemu dziecku na cztery miliony.
Wołają: Frankenstein!
Do tej pory Auggie widział siebie oczami kochających go bezwarunkowo rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?
August uwielbia ”Gwiezdne wojny”, ale do szkoły nie może wejść w hełmie. Będzie musiał odsłonić twarz.
Historia początkowo opowiadana jest z punktu widzenia chłopca, wkrótce jednak poznajemy ją także z perspektywy jego szkolnych przyjaciół. Ich głosy składają się na opowieść o społeczności zmagającej się z odmiennością jednego ze swoich członków. R.J. Palacio pisze pieknie i prosto, bez taniego dydaktyzmu.
Ta zapadającą w pamięć powieść o dobroci, przyjaźni, odwadze i inności od ponad pięciu lat utrzymuje się na liście bestsellerów ”New York Timesa” (przez ponad 140 tygodni zajmowała pierwsze miejsce). Otrzymała wiele krajowych i międzynarodowych nagród, w tym między innymi tytuł jednej ze 100 najlepszych książek dla młodzieży wszech czasów wg magazynu ”Time” (w styczniu 2015 roku), trafiła też na listę 100 hitowych bestsellerów ”USA Today”. Opublikowana w 45 krajach i sprzedana w liczbie przeszło 6 milionów egzemplarzy powieść weszła już do klasyki współczesnej literatury A teraz została jeszcze przeniesiona na ekran. Film trafi do polskich kin 19 stycznia 2018 roku. W roli Augusta zobaczymy Jacoba Tremblaya, a w postać jego mądrej i wyrozumiałej mamy wcieli się Julia Roberts.
Hit murowany
Czy w Nowym Roku oszalejemy na punkcie Auggiego? Jest spora szansa. Tylko w pierwszy weekend po premierze filmu w Stanach ”Cudowny chłopak” zarobił ponad 27 milionów dolarów. To wynik, który aż trzykrotnie przekroczył oczekiwania portali branżowych! Z informacji otrzymanych od Monolith Films, polskiego dystrybutora tytułu, liczba wyświetleń trailera na oficjalnym kanale Monolith Films osiągnęła blisko 380 tysięcy wyświetleń. Na Facebooku zwiastun wyświetlono aż 250 tysięcy razy. Dlaczego? Bo ta książkowa historia tak naprawdę dotyczy nas wszystkich. W końcu każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni lubili nas takimi, jacy jesteśmy. Kto nie mierzył się choć raz z poczuciem odrzucenia i brakiem akceptacji. Jest w książce taki moment, kiedy nauczyciel angielskiego, pan Browne cytuje myśl amerykańskiego wykładowcy Dr Wayne W. Dyera: ” Kiedy możesz dać dowód albo swej racji, albo dobroci, daj dowód swojej dobroci”. Dobra myśl, z tych do zapamiętania.
"Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat - Auggie."
A teraz, poznajcie Auggiego Pullmana, chłopaka, który przypomni nam wszystkim o wielkiej mocy empatii.
”Nie powiem wam, jak wyglądam. Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej. Wiem, że nie jestem zwykłym dziesięciolatkiem. To znaczy, oczywiście, robię zwykłe rzeczy. Jem lody, jeżdżę na rowerze, gram w piłkę, mam xboxa. Pod tym względem jestem całkiem zwyczajny. Tak mi się wydaje. I tak czuję. W środku. Ale gdy zwykły dzieciak spojrzy na drugiego zwykłego dzieciaka, to przecież nie ucieka z wrzaskiem z placu zabaw. I ludzie nie wlepiają w niego wzroku, gdziekolwiek się pojawi. Gdybym znalazł czarodziejską lampę i mógł wypowiedzieć jedno życzenie, chciałbym mieć normalną twarz, na którą nikt nigdy nie rzuci okiem. Kiedy idę ulicą, wolałbym, żeby przechodnie nie spoglądali na mnie i nie odwracali głów. Moim zdaniem sprawa przedstawia się tak: nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko”.
– Zrób sobie przysługę i przeczytaj tę książkę – twoje życie stanie się o wiele lepsze, powiedział po lekturze, autor bestsellerowego ”Pamiętnika”, Nicholas Sparks.
*O autorce: *R.J. Palacio to amerykańska autorka mieszkająca wraz z mężem, dwoma synami na nowojorskim Brooklynie. Pisarka pochodząca z rodziny o korzeniach kolumbijskich, ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała swoje umiejętności ilustratorskie. W swoim CV Palacio ma również stanowisko dyrektora artystycznego w kilku dużych wydawnictwach książkowych. Zaprojektowała tysiące okładek dla rzeszy pisarzy tworzących zarówno w gatunku fikcji literackiej, jak i prozy non- fiction. Na swoim koncie ma m.in. projekty okładek dla: Paula Austera, Thomasa Pynchona, Salmana Rushdiego, Louise Erdrich, Sue Grafton, Johna Fowlesa.
”Cudowny chłopak” to jej debiutancka powieść, która bardzo szybko stała się jedną z ulubionych książek amerykańskich nauczycieli, na jej bazie powstały materiały dydaktyczne, z ktorych pomocą przeprowadzono akcję edukacyjną w całym kraju.
_”Cudowny chłopak”, R.J. Palacio, wydawnictwo Albatros.
Korzystałam z materiałów prasowych wydawnictwa.