Trwa ładowanie...

Inauguracja literackiego Roku Polskiego w Szwecji

Inauguracja literackiego Roku Polskiego w SzwecjiŹródło: Inne
d4b3pqe
d4b3pqe

W najbliższą sobotę odbędzie się inauguracja programu literackiego Roku Polskiego w Szwecji. Z tej okazji ze sztokholmskimi czytelnikami spotkają się Wisława Szymborska i Adam Zagajewski.

Wisława Szymborska w dniach 23-28 maja gościć będzie w Szwecji pierwszy raz po odebraniu Nagrody Nobla w 1996 roku. Ostatnio wydano w Szwecji tom jej poezji w przekładzie wybitnego tłumacza literatury polskiej na szwedzki Andersa Bodegarda.

24 maja Wisława Szymborska spotka się z uczestnikami konferencji poświęconej jej twórczości, zaś 26 maja, w położonym w centrum Sztokholmu Kulturhuset, miejscu najważniejszych wydarzeń kulturalnych i zarazem najbardziej prestiżowej scenie literackiej w Szwecji, odbędzie się jej wieczór autorski.

Natomiast 22 maja w Instytucie Polskim w Sztokholmie odbędzie się wieczór autorski Adama Zagajewskiego, którego tomik "Pragnienie" został niedawno wydany po szwedzku w tłumaczeniu Bodeglrda.

d4b3pqe

23 maja, poeta uda się do Visby na Gotlandii na 10 jubileuszowy Festiwal Poezji organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Pisarzy i Tłumaczy (Baltic Center for Writers and Translators). Obok Adama Zagajewskiego w festiwalu weźmie udział m.in. znany szwedzki poeta Tomas Tranströmer.

Kolejnymi wydarzeniami Roku Polskiego w Szwecji będą m.in. wielki festyn w sztokholmskim skansenie, gdzie zaprezentuje się województwo mazowieckie, oraz jedno z najważniejszych wydarzeń projektu - Międzynarodowe Targi Książki, które odbędą się we wrześniu w Goeteborgu. Polska bierze w nich udział w charakterze gościa honorowego. Obecnie na zamku w Kalmarze prezentowana jest wystawa "Trzy Korony i Polski Orzeł" poświęcona związkom Polski i Szwecji.

Organizatorem prezentacji kulturalnej Roku Polskiego w Szwecji jest Instytut Adama Mickiewicza.
Na zdjęciu: Wisława Szymborska.

d4b3pqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b3pqe