Trwa ładowanie...

Honorowe obywatelstwo Poznania dla prof. Lecha Trzeciakowskiego

Historyk, prof. Lech Trzeciakowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania - zdecydowała we wtorek Rada Miasta Poznania. Prof. Trzeciakowski specjalizuje się w dziejach Polski i Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem historii Wielkopolski i Poznania.

Honorowe obywatelstwo Poznania dla prof. Lecha TrzeciakowskiegoŹródło: Wikimedia Commons / CC / Ludmiła Pilecka
d2yswqh
d2yswqh

Historyk, prof. Lech Trzeciakowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania - zdecydowała we wtorek Rada Miasta Poznania. Prof. Trzeciakowski specjalizuje się w dziejach Polski i Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem historii Wielkopolski i Poznania.

Tytuł zostanie wręczony w czerwcu, w święto Piotra i Pawła - patronów Poznania, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

"Prof. Trzeciakowski jest wszystkim nam świetnie znany z racji wielu ról, które pełni w mieście. Jest autorem około 400 artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Jak oceniają specjaliści, twórczość naukową profesora Lecha Trzeciakowskiego cechuje staranna kwerenda źródłowa, wszechstronne opanowanie literatury światowej, łączenie analitycznego i syntetycznego punktu widzenia oraz nowatorskie spojrzenie na proces historyczny" - powiedział przedstawiając kandydaturę Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta.

Lech Trzeciakowski jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

d2yswqh

Urodził się 24 grudnia 1931 w Poznaniu. Jest absolwentem Gimnazjum i Liceum Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1951 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Magisterium uzyskał w 1955 roku, w 1959 roku uzyskał doktorat, a w 1964 roku habilitował się. W 1973 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1981 roku profesora zwyczajnego.

Pełnił funkcję kierownika Zakładu Historii Kultury w Instytucie Historycznym, a następnie Zakładu Historii Polski XIX i XX wieku. W 1973 roku powołany został na stanowisko dyrektora Instytutu Zachodniego, które piastował do 1978 roku. W latach 1974-1978 kierował Zakładem Badań nad Polonią Zagraniczną Polskiej Akademii Nauk. Od 2001 roku jest profesorem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedr Historii.

Jest autorem 14 książek. Wygłaszał odczyty na wielu uniwersytetach, wypromował około 400 magistrów i 26 doktorów, w tym także z Brazylii i Niemiec.

Od 1973 roku jest członkiem Komisji UNESCO Polsko-Niemieckiej do Spraw Podręczników Szkolnych. Od 1985 roku jest członkiem Commission Internationale des Etudes Historiques Slaves, skupiającej najwybitniejszych znawców historii słowiańszczyzny. Pełnił w jej ramach funkcję sekretarza generalnego, wiceprezydenta, prezydenta, a obecnie dożywotnio prezydenta honorowego.

Odznaczony m.in. Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Polonia Restituta.

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Honorowego Obywatela Miasta Poznania znaleźli się m.in. Jan Paweł II , Stefan Stuligrosz , Margaret Thatcher, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki.

d2yswqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yswqh