Trwa ładowanie...
hiszpania
23 kwietnia 2010, 13:34

Hiszpańskie zbiory w sieci

Hiszpańskie zbiory w sieciŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Wkrótce w internecie zostaną udostępnione zbiory jednej z największych hiszpańskich bibliotek – biblioteki Uniwersytetu Madryckiego.

Hiszpański uniwersytet jest pierwszą uczelnią nieangielskojęzyczną, która przyłączyła się do kontrowersyjnego programu Google Inc., dzięki któremu pełne wersje wielu dzieł literackich można przeczytać z ekranu komputera. W programie uczestniczą już między innymi uniwersytety Harvarda, Stanforda czy Oksfordzki.

Biblioteka Uniwersytetu Madryckiego jest drugą co do wielkości po Bibliotece Narodowej w Hiszpanii. Jej zbiory liczą 3 mln tytułów, wśród których są dzieła najsłynniejszego hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa i znanej meksykańskiej poetki Juany Ines de la Cruz. Na półkach można także znaleźć tomy w języku francuskim, niemieckim, łacińskim, włoskim i angielskim.

Program budzi jednak kontrowersje. Autorzy i wydawcy Z USA, Francji i Niemiec oskarżają Google Inc. o łamanie praw autorskich. Według nich udostępnianie w Internecie książek, które można nadal znaleźć w księgarniach, zniechęca klientów do kupowania drukowanych egzemplarzy.

W odpowiedzi na zarzuty Google Inc. wyjaśnia, że pełne wersje książek udostępniane są dopiero po wygaśnięciu praw autorskich chroniących dane dzieło.

Od niedawna internauci mogą także ściągać za darmo niektóre z udostępnionych tytułów, a wśród nich największe dzieła Charlesa Dickensa i Jamesa Joyce'a .

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj