Trwa ładowanie...

Historycy Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy wydadzą książkę

Historycy Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy wydadzą książkęŹródło: Thinkstock
d2dx1s4
d2dx1s4

Historycy Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy pracują nad wspólną publikacją, obejmującą okres Wielkiego Księstwa Litewskiego i wspólnej historii Polski i Litwy. Publikacja jest tematem spotkania historyków, które rozpoczęło się w Wilnie w środę.

Pierwszy tom dzieła w języku angielskim ukaże się prawdopodobnie w przyszłym roku. Ma obejmować okres od czasów jagiellońskich po III rozbiór Rzeczypospolitej.

- Takie dzieło w znacznym stopniu może przyczynić się do uświadomienia wspólnej tożsamości historycznej i geopolitycznej naszych narodów. Dzisiaj bardzo ważne jest poszukiwanie tego, co nas łączy, a nie dzieli - powiedziała w środę przewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene na spotkaniu z historykami.

Inicjatywa przygotowania wspólnego wydawnictwa historycznego zrodziła się podczas Zgromadzenia Poselskiego Litwy, Polski i Ukrainy, które obradowało w Lublinie w 2009 roku.

Pierwsze spotkanie naukowców w sprawie publikacji odbyło się w Warszawie. Obecne spotkanie w Wilnie jest drugie.

d2dx1s4

Jak odnotował litewski historyk prof. Zigmantas Kiaupa, poglądy na niektóre zagadnienia
historyczne bardzo się różnią, ale powoli następuje ich zbliżenie.
- Natomiast w sprawie niektórych kwestii nigdy nie osiągniemy wspólnego stanowiska. Do tego też nie dążymy. Zostanie przedstawionych kilka stanowisk, a czytelnik sam będzie wyciągał wnioski - powiedział.

Ze strony polskiej nad historyczną publikacją pracują m.in.: Jerzy Kłoczowski, Hubert Łaszkiewicz, Andrzej Gil i Andrzej Deryło.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj