*Do księgarń trafiła książka Su Tong Zawieście czerwone latarnie . * Trzy wspaniałe nowele, przedstawiające skomplikowane relacje międzyludzkie na tle chińskiej prowincji lat dwudziestych (Zawieście czerwone latarnie), trzydziestych (1934 przemija) i pięćdziesiątych (Rodzina opium) XX wieku, zanim kraj ten kompletnie przeorała rewolucja kulturalna. Su Tong wnika słowem, jak sztyletem, w najtrudniejsze tematy, pokazując świat prostytucji, ubóstwa, narkotycznego uzależnienia. Przedstawione przez niego historie odczytujemy jednak, mimo różnic kulturowych, jak coś bliskiego i zrozumiałego, bo miłość, rodzina, konkubinat, zdrada – wszędzie są identyczne, a autor przemawia do nas za pomocą uczuć, które potrafi odmalować tak precyzyjnie i czysto, jak udaje się jedynie najwybitniejszym.
Kiedy czwarta konkubina, Lotos, pojawiła się w ogrodzie rodziny Chen, miała dziewiętnaście lat. Wniesioną ją boczną furtką… Bohaterka tytułowej opowieści jest młodą dziewczyną, którą samobójcza śmierć ojca zmusza do zostania konkubiną zamożnego kupca. Zniszczona samotnością, rozpaczą i okrutnym traktowaniem, Lotos ucieka w szaleństwo, które zaczyna traktować jako broń. Pierwsza nowela tomu pierwotnie nosiła tytuł „Żony i konkubiny". Jednak reżyser Yimon Zhang (twórca takich filmów jak „Hero" i „Dom latających sztyletów") w wersji dla kina zmienił go na „Zawieście czerwone latarnie". Film – bardzo wiernie oddający atmosferę prozy Su Tong – nagrodzony został Srebrnym Lwem w Wenecji, otrzymał też nominację do Oskara.
Chiny od zawsze fascynowały Europejczyków. Kraj ten coraz bardziej wpływa na nasze życie. To tam najszybciej bije serce współczesnej cywilizacji, która choć ściga się z naszą, nie zamierza przyjmować naszych form i zwyczajów. Odmienność Wschodu przeraża i jednocześnie pociąga. By poznać Chiny dzisiejsze warto zajrzeć w karty ich historii.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MG.