Hanna Krall laureatką nagrody stołecznego Klubu Księgarza za "Białą Marię"
Hanna Krall została laureatką nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej lipca za książkę Biała Maria. "Nasz wybór w kwestii przyznania wyróżnienia był jednogłośny" - powiedział Jan Rodzeń, prezes stołecznego Klubu Księgarza.
* Hanna Krall została laureatką nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej lipca za książkę Biała Maria . "Nasz wybór w kwestii przyznania wyróżnienia był jednogłośny" - powiedział Jan Rodzeń, prezes stołecznego Klubu Księgarza.*
Tytuł książki nawiązuje do nazwy jednego z najbardziej znanych serwisów porcelanowych zaprojektowanych przez samego Filipa Rosenthala, który śnieżnobiałą zastawę ochrzcił imieniem swojej żony - Marii. Taki serwis sprzedała jednej z bohaterek książki uciekająca z Pomorza w 1945 roku Niemka za połeć słoniny. Biała Maria to także nazwa marmuru, z którego wykonano nagrobek jednej z występujących w powieści postaci. Akcja rozgrywa się na przestrzeni całego XX wieku. Na tle skomplikowanych i niejednoznacznych losów bohaterów - Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan - autorka pokazuje, że przedmioty niekiedy trwają dłużej niż pamięć o ludziach, którzy ich używali.
"To jest książka o przeszłości, która jest w nas, a więc o teraźniejszości. Ta książka jest także o mnie. W tej 'Czarnulce' (jedna z bohaterek książki - PAP) jest bardzo wiele znanych mi 'Czarnulek'. Chciałam, żeby historie w tej książce się 'przędły', żeby wypływały jedna z drugiej - powiedziała Krall podczas wręczenia nagrody.
Pisarka nie wykluczyła, że kiedyś wróci do opisanych w książce wydarzeń. "Może być tak, że za rok, czy dwa wrócę do niej. Że wydam ją jeszcze raz, wzbogaconą o inne historii. Kiedy skończyłam ją pisać, przyszli do mnie pewni ludzie. Zaczęli opowiadać o osobach, o których pisałam i okazało się, że coś znowu zaczęło się prząść" - przyznała autorka.
Prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk podkreśliła wyjątkowość pisarstwa Hanny Krall na tle literatury o Zagładzie. "Ta literatura składa się ze świadectw, z zapisów i relacji tych, którzy przeżyli. Hanna Krall jest tu wyjątkiem. Pisać zaczynała wszakże jako dziennikarka, reporterka. Jednak w wielu wywiadach z Hanną Krall przewijało się pytanie, kiedy napisze książkę o sobie. I Biała Maria jest właśnie taką książką" - powiedziała Nasiłowska.
Dodała, że "podczas czytania kolejnych zdań i akapitów książki należy się zatrzymać i zamyślić, książka ta jest zbudowana ze schodków, a na każdym z nich można przystanąć i odpocząć".
W Białej Marii Krall splata w jedną całość postaci wyimaginowane i autentyczne. Jej bohaterami są m.in. mała żydowska dziewczynka, niemiecki hrabia, oficer UB, a także Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz - prywatnie znajomi Krall .Jej teksty były podstawą scenariusza filmu Kieślowskiego Krótki dzień pracy.
Hanna Krall urodziła się 20 maja 1935 r. w Warszawie, w rodzinie żydowskiej. Zadebiutowała książką Na wschód od Arbatu - wydanym w 1972 r. zbiorem reportaży z podróży po Związku Radzieckim. Sławę przyniósł jej wydana w 1977 r. książka Zdążyć przed Panem Bogiem . Jest to obszerny wywiad z Markiem Edelmanem , ostatnim żyjącym ówcześnie przywódcą powstania w getcie warszawskim.
Nagrodę wręczył Adam Pomorski , prezes polskiego oddziału PEN Clubu.