Trwa ładowanie...
kultura
23 kwietnia 2010, 13:27

Grzeczność nie jest nauką łatwą

Grzeczność nie jest nauką łatwąŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Właśnie do rąk czytelników trafia książka traktująca o... grzeczności. Jest to wybór artykułów zebranych pod tytułem _Grzeczność nasza i obca_.

Wydana pod redakcją Małgorzaty Marcjanik Grzeczność... stanowi dla polskiego czytelnika zachętę do poznania zachowań innych, aniżeli te, których wyuczyła nas nasza kultura. A to wszystko dlatego, że wśród prac znajdują się informacje na temat zachowań charakterystycznych dla kultury arabskiej, amerykańskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, szwedzkiej, holenderskiej, serbskiej. I – chociaż wydawać się może, że autorzy poruszają się po obszarze dobrze nam znanym i często przez nas penetrowanym w trakcie wojaży – nie znajdziemy w książce miałkich oczywistości, ale nierzadko bardzo użyteczne informacje.

I dobrze się stało, że książka poza przekazaniem ciekawostek, może pełnić funkcję informatora akceptowanych bądź nieakceptowanych zachowań w określonym obszarze kulturowym. Jest to istotne chociażby z tak prostych powodów, że nieustannie mamy do czynienia z przedstawicielami przeróżnych nacji. I chociaż umiemy z nimi rozmawiać, nikt nam nie daje gwarancji, że nasze zachowania są błędnie rozumiane czy nawet niegrzeczne. To zresztą działa w dwie strony: ich pozawerbalne komunikaty staną się dla nas bardziej zrozumiałe, zwykłe gesty nasycą się znaczeniami, których wcześniej byśmy nigdy nie podejrzewali.

W zbiorze znajdziemy m. in. artykuły Doroty Warakomskiej (o kulturze amerykańskiej), Janusza Daneckiego (o kulturze arabskiej), Adama Szostkiewicza (o kulturze angielskiej).

Książka objęta jest Patronatem Wirtualnej Polski.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj