ycipk-2z155y
ycipk-2z155y

Adam Szostkiewicz

Adam Szostkiewicz był związany z organizacjami opozycyjnymi Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Podziel się

Dziennikarz Adam Szostkiewicz zasiada w kapitule Nagrody im. Jerzego Turowicza. Był członkiem Rady Języka Polskiego, należy do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Współorganizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie. Ma żonę i dwie córki.

Adam Szostkiewicz – życiorys

ycipk-2z155y

Adam Dawid Szostkiewicz ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (rocznik 1978) i był nauczycielem w Przemyślu. Współpracował z opozycją, należał do Solidarności, do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, był internowany. Działał w Klubie Inteligencji Katolickiej, pracował jako rzecznik prasowy Komitetu Obywatelskiego w Krakowie, należał do Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. Adam Szostkiewicz był również dziennikarzem ”Tygodnika Powszechnego”, polskiej sekcji BBC w Londynie, a obecnie pozostaje związany z ”Polityką”, gdzie m.in. prowadzi swojego bloga. Wykładał także w Collegium Civitas w Warszawie i można go było zobaczyć w telewizji w programie ”7 dni świat”.

Adam Szostkiewicz – książki i nagrody

Adam Szostkiewicz odpowiada za przekłady kilku książek, chociażby autorstwa Hannah Arendt. Na rynku wydawniczym w Polsce ukazują się one m.in. dzięki nakładowi takich oficyn, jak Znak Społeczny Instytut Wydawniczy Sp. z o.o., Sic! czy Wydawnictwo Biblioteka POLITYKI. Jest autorem pozycji o buddyzmie.

Adam Szostkiewicz jest laureatem Nagrody Polcul (1986), nagrody publicystycznej Krakowskiej Fundacji Kultury im. Mariana Dąbrowskiego (2002), Medalu imienia Mordechaja Anielewicza od Stowarzyszenia Żydów Kombatantów (2006), a także Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2014). W ten sposób doceniono jego wkład w utrwalanie tolerancji, zwalczanie ksenofobii oraz antysemityzmu oraz zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa.

ycipk-2z155y
Adam Szostkiewicz - Szczegóły autora
Data urodzenia

22.06.1952

Miejsce urodzenia

Częstochowa

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-2z155y
ycipk-2z155y