Jej piosenki nuciła cała Polska. Grób Heleny Kołaczkowskiej zniszczony dwa lata po pogrzebie
Helena Kołaczkowska była poetką, autorką książek dla dzieci i tekstów piosenek, które swego czasu śpiewała cała Polska. Artystka została pochowana na początku 2020 r. na warszawskich Powązkach. Niestety jej grób został zniszczony w niewyjaśnionych okolicznościach.
Helena Kołaczkowska urodziła się w 1916 r. w Charkowie. Już w czasach okupacji tworzyła i wykonywała własne piosenki. Kilka lat po wojnie wróciła do tego zajęcia, w latach w latach 1959–60 była dyrektorką Radiowego Teatru Piosenki. Kołaczkowska była autorką m.in. muzycznej bajki "Przygody Pimpusia Sadełko" na motywach książki Marii Konopnickiej, napisała słowa wielu pieśni, utworów estradowych i piosenek: "Zwykle kocha się na wiosnę", "Nasza Warszawo", "Dwaj chłopcy", "Piosenka na ulicy", "MDM", "I wtedy marzysz" czy "Tango hiszpańskie".
Największą sławę zyskała dzięki piosence "Na prawo most, na lewo most" o odbudowie stolicy z powojennych zniszczeń. Autorka napisała ten tekst w 1950 r., specjalnie na konkurs ZAiKS na piosenkę o Warszawie. Zajęła trzecie miejsce, ale później jej utwór zyskał ogromną popularność i był wykonywany przez takie sławy jak Irena Santor czy Alina Janowska.
To właśnie fragment tej piosenki o Warszawie został wyryty na czarnej płycie nagrobnej, która uległa zniszczeniu w niejasnych okolicznościach.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"Przykra sprawa. Płyta na grobie poetki i tekściarki Heleny Kołaczkowskiej, autorki m.in. niezapomnianego przeboju 'Na prawo most, na lewo most', została rozbita. Być może był to wypadek albo efekt niedawnych burz, tym niemniej grób jest zniszczony" - napisał na Facebooku fotograf Mateusz Opasiński.
Helena Kołaczkowska zmarła w sylwestra 2019 r. kilka dni przez 104. urodzinami. Jej grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.