Trwa ładowanie...
książka
20 kwietnia 2011, 12:40

"Góry na opak" - rozmowy z rodzinanami himalaistów

Rodzinom himalaistów góry wiele dają, ale niejednokrotnie jeszcze więcej zabierają - wynika z rozmów przeprowadzonych przez Olgę Morawską, żonę tragicznie zmarłego Piotra Morawskiego. Jej książka "Góry na opak" w środę trafiła do księgarni.

"Góry na opak" - rozmowy z rodzinanami himalaistówŹródło: "__wlasne
d48yr75
d48yr75

Rodzinom himalaistów góry wiele dają, ale niejednokrotnie jeszcze więcej zabierają - wynika z rozmów przeprowadzonych przez Olgę Morawską, żonę tragicznie zmarłego Piotra Morawskiego. Jej książka Góry na opak w środę trafiła do księgarni.

"Góry na opak to książka o górach tylko z trochę innej perspektywy niż zwykle się o górach pisze" - mówi o swojej książce autorka.

Olga Morawska przejechała pół Polski, aby spotkać się z ludźmi, którzy na co dzień żyją górami, choć ich nie zdobywają - rodzinami himalaistów. Nazywa ich bohaterami drugiego planu. Rozmawiała zarówno z rodzinami tych, którzy już na zawsze zostali w górach, jak i z bliskimi osób, które wciąż jeżdżą na wyprawy, realizując swoją niebezpieczną pasję. Bliscy himalaistów nie wybrali sobie życia w cieniu "wielkiej góry" - zostało im narzucone z wszystkimi jego wadami i zaletami.

"Zaczęłam pisać tę książkę, ponieważ chciałam zobaczyć, jak do pasji, jaką są góry wysokie podchodzą inne rodziny, które w taką pasję zostały wplątane. Miałam wrażenie, że nikt nie jest ciekaw tych bohaterów drugiego planu, a mnie akurat zaciekawili, ponieważ w jakimś stopniu dzielę ich historię" - powiedziała Olga Morawska.

d48yr75

"Po pół roku zbierania materiałów i rozmów okazało się, że powód zaczyna się zmieniać. Napisałam tę książkę, żeby przypomnieć zapomnianych - tych, o których niewiele się już mówi. Przypomnieć ich wielkość i osiągnięcia przez pryzmat tego, co mają do powiedzenia ich rodziny. Nie miała być to książka o śmierci w górach, ale o ludziach gór i ich rodzinach: małżonkach, dzieciach, rodzicach czy rodzeństwie" - dodała autorka wywiadów.

W książce znalazły się rozmowy o Andrzeju Zawadzie z jego żoną Anną Milewską, o Macieju Pawlikowskim z jego żoną Elżbietą, o Eugeniuszu Chrobaku z jego żoną Grażyną Jaworską-Chrobak, o Darku Załuskim z jego mamą Ireną, o Dobrosławie Miodowicz-Wolf z jej bratem Konstantym Miodowiczem, o Wandzie Rutkiewicz z jej bratem Michałem Błaszkiewiczem, o Piotrze Pustelniku z jego synem Pawłem, o Andrzeju Heinrichu z jego bratem Stefanem, o Andrzeju Czoku z jego żoną Wandą i o Jerzym Kukuczce z jego synem Wojtkiem.

"Podziwiam Olgę za ten pomysł. Te wywiady dają obraz pewnej społeczności - ludzi czekających na swoich szaleńców górskich. Temat od dawna wisiał w powietrzu, ponieważ ten sport od zawsze znaczony jest górskimi dramatami" - powiedziała Anna Milewska.

Takim dramatem była śmierć zaledwie 32-letniego Piotra Morawskiego podczas wyjścia na Dhaulagiri (8 kwietnia 2009 roku). Celem jego wyprawy była wówczas zachodnia ściana Manaslu, a Dhaulagiri miało stanowić jedynie etap aklimatyzacji. Niestety, wpadł do 25-metrowej szczeliny i zaklinował się na 20. metrze. Nie udało się go uratować.

d48yr75

"Po śmierci Piotrka zaczęłam przeglądać jego notatki i znalazłam tam dedykację dla mnie i dla naszych synów.To było jak pomachanie z zaświatów, bo bardzo chciałam, żeby nas doceniał za to, że czekamy i że jesteśmy tacy dzielni. Na pytanie, co jest najważniejsze w życiu Piotrek pewnie zawsze odpowiadałby, że rodzina. Ale motorem jego życia na pewno były góry" - powiedziała PAP Olga Morawska.

Uzupełnieniem wywiadów są zdjęcia wykonane przez Piotra Morawskiego w czasie wypraw. "Pierwotnie zamierzałam wydać album ze zdjęciami Piotrka, ale nie chciałam, żeby to był album, który będzie stał na półce i nikt nie będzie do niego zaglądał. Dlatego w książce, która jest opowieścią o górach z innej perspektywy znalazły się zdjęcia prawdziwego himalaisty. O górach opowiadają ci, którzy w te góry nie jeżdżą, ale same góry pokazane są oczami Piotrka".

Książka Góry na opak ukazała się 20 kwietnia nakładem wydawnictwa National Geographic.

Jagoda Mytych (PAP)

d48yr75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48yr75

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj