Trwa ładowanie...
d1vzcyb
tatry
23 kwietnia 2010, 13:49

Górale uczcili 200. rocznicę urodzin Sabały

d1vzcyb
d1vzcyb

Dwusetną rocznicę urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały – „Homera Tatr”, gawędziarza, muzykanta, myśliwego - uczcili górale w poniedziałek na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, rozpoczynając Rok Sabały.

- Skromny a zarazem wielki człowiek, zawiera w sobie cały mit i symbol góralszczyzny. Jego postać opisywali Henryk Sienkiewicz i Stanisław Witkiewicz - powiedział podczas uroczystości burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

Po uroczystej mszy świętej w zakopiańskim starym kościółku wspomniano Sabałę przy jego grobie na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

- Skromny góralski grób z drewnianym rzeźbionym krzyżem z napisem „Sabała”, odzwierciedlający skromną postać „Homera Tatr”, kontrastuje z bogatym marmurowym grobowcem jego przyjaciela doktora Tytusa Chałubińskiego - powiedział na uroczystości regionalista, gawędziarz, Józef Pitoń.

Uroczystość zakończyła salwa myśliwska koła Polowacy imienia Jana Krzeptowskiego-Sabały.

d1vzcyb

Jan Krzeptowski Sabała urodził się 26 stycznia 1809 roku w Kościelisku, zmarł 8 grudnia 1894 w Zakopanem. W młodości był kłusownikiem i podobno zbójnikiem. Po upadku powstania chochołowskiego, w którym brał udział, był więziony przez Austriaków.

Sabała przez swoje zamiłowanie do gawęd i muzykowania uważany był przez ówczesnych górali za dziwaka, lecz dla goszczących w Tatrach twórców stał się symbolem góralszczyzny. Towarzyszył w wyprawach tatrzańskich wielu wybitnym postaciom XIX-wiecznej Polski. Był wielkim przyjacielem odkrywcy Zakopanego, doktora Tytusa Chałubińskiego, którego urzekł swoimi opowieściami i grą na złóbcokach - prostych góralskich skrzypcach z jednego kawałka drewna.

Twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz nazwał Sabałę „Homerem Tatr”.

W 1903 roku odsłonięto w Zakopanem pomnik Sabały i Chałubińskiego autorstwa Stanisława Witkiewicza. Choć figura Sabały jest drugoplanową postacią, większość ludzi nazywa go pomnikiem Sabały, a nie Chałubińskiego.

Jego imieniem nazwano też ulice w Zakopanem, Łodzi i Jeleniej Górze.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj