Trwa ładowanie...
d2zn3wg
tatry
23-04-2010 13:49

Górale uczcili 200. rocznicę urodzin Sabały

d2zn3wg
d2zn3wg

Dwusetną rocznicę urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały – „Homera Tatr”, gawędziarza, muzykanta, myśliwego - uczcili górale w poniedziałek na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, rozpoczynając Rok Sabały.

- Skromny a zarazem wielki człowiek, zawiera w sobie cały mit i symbol góralszczyzny. Jego postać opisywali Henryk Sienkiewicz i Stanisław Witkiewicz - powiedział podczas uroczystości burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

Po uroczystej mszy świętej w zakopiańskim starym kościółku wspomniano Sabałę przy jego grobie na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

- Skromny góralski grób z drewnianym rzeźbionym krzyżem z napisem „Sabała”, odzwierciedlający skromną postać „Homera Tatr”, kontrastuje z bogatym marmurowym grobowcem jego przyjaciela doktora Tytusa Chałubińskiego - powiedział na uroczystości regionalista, gawędziarz, Józef Pitoń.

Uroczystość zakończyła salwa myśliwska koła Polowacy imienia Jana Krzeptowskiego-Sabały.

d2zn3wg

Jan Krzeptowski Sabała urodził się 26 stycznia 1809 roku w Kościelisku, zmarł 8 grudnia 1894 w Zakopanem. W młodości był kłusownikiem i podobno zbójnikiem. Po upadku powstania chochołowskiego, w którym brał udział, był więziony przez Austriaków.

Sabała przez swoje zamiłowanie do gawęd i muzykowania uważany był przez ówczesnych górali za dziwaka, lecz dla goszczących w Tatrach twórców stał się symbolem góralszczyzny. Towarzyszył w wyprawach tatrzańskich wielu wybitnym postaciom XIX-wiecznej Polski. Był wielkim przyjacielem odkrywcy Zakopanego, doktora Tytusa Chałubińskiego, którego urzekł swoimi opowieściami i grą na złóbcokach - prostych góralskich skrzypcach z jednego kawałka drewna.

Twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz nazwał Sabałę „Homerem Tatr”.

W 1903 roku odsłonięto w Zakopanem pomnik Sabały i Chałubińskiego autorstwa Stanisława Witkiewicza. Choć figura Sabały jest drugoplanową postacią, większość ludzi nazywa go pomnikiem Sabały, a nie Chałubińskiego.

Jego imieniem nazwano też ulice w Zakopanem, Łodzi i Jeleniej Górze.

d2zn3wg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zn3wg