Trwa ładowanie...
d3uw59r

George Saunders laureatem Nagrody Bookera. Zwycięska powieść ukaże się w Polsce w 2018 r.

Amerykański pisarz George Saunders został uhonorowany Nagrodą Bookera. Najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii trafiła w ręce autora "Lincoln in the Bardo", którą uznano za najlepszą powieść 2017 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
George Saunders po otrzymaniu Man Booker Prize
George Saunders po otrzymaniu Man Booker Prize (Getty Images)
d3uw59r

Nagroda Bookera (The Man Booker Prize for Fiction), wynosi 50 tys. funtów (ok. 240 tys. zł) i przyznawana jest za najlepszą powieść angielskojęzyczną wydaną w ciągu ostatniego roku w Zjednoczonym Królestwie. Po raz pierwszy była ogłoszona w 1969 r.

Nagroda cieszy się ogromnym prestiżem. Już samo znalezienie się w gronie finalistów jest uważane za wielki zaszczyt.

Uhonorowana książka jest pierwszą powieścią 58-letniego George'a Saundersa - pochodzącego z Teksasu wykładowcy literatury na Uniwersytecie w Syracuse (w stanie Nowy Jork), który zasłynął jako mistrz krótkiej formy.

d3uw59r

W powieści Saundersa niemal setka narratorów opowiada o okolicznościach śmierci 11-letniego syna prezydenta USA Abrahama Lincolna – Williego.

- Forma i styl tej głęboko oryginalnej powieści dała początek opowieści uduchowionej, nader inteligentnej i niezwykle wzruszającej – powiedziała dziennikarzom Lola Young, przewodnicząca jury.

Saunders znany był do tej pory głównie z krótszych form. W Polsce wydano przed paroma dniami zbiór jego najnowszych opowiadań pt. "10 grudnia" (w tł. M. Kłobukowskiego).

d3uw59r

Sławę przyniosły Saundersowi również nowele "Wielkość i upadek parku rozrywki" i "Pastoralia", a także eseje i felietony publikowane w prasie amerykańskiej oraz brytyjskiej.

Trwają prace nad tłumaczeniem "Lincoln in the Bardo" na język polski. Nagrodzona powieść ma się u nas ukazać we wrześniu 2018 r.

Obejrzyj: literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro. Zaskoczenie?

d3uw59r

Podziel się opinią

Share

d3uw59r

d3uw59r