Trwa ładowanie...

George Saunders laureatem Nagrody Bookera. Zwycięska powieść ukaże się w Polsce w 2018 r.

Amerykański pisarz George Saunders został uhonorowany Nagrodą Bookera. Najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii trafiła w ręce autora "Lincoln in the Bardo", którą uznano za najlepszą powieść 2017 r.

Share
George Saunders laureatem Nagrody Bookera. Zwycięska powieść ukaże się w Polsce w 2018 r.Źródło: Getty Images
dgd08q2

Nagroda Bookera (The Man Booker Prize for Fiction), wynosi 50 tys. funtów (ok. 240 tys. zł) i przyznawana jest za najlepszą powieść angielskojęzyczną wydaną w ciągu ostatniego roku w Zjednoczonym Królestwie. Po raz pierwszy była ogłoszona w 1969 r.

Nagroda cieszy się ogromnym prestiżem. Już samo znalezienie się w gronie finalistów jest uważane za wielki zaszczyt.

Uhonorowana książka jest pierwszą powieścią 58-letniego George'a Saundersa - pochodzącego z Teksasu wykładowcy literatury na Uniwersytecie w Syracuse (w stanie Nowy Jork), który zasłynął jako mistrz krótkiej formy.

W powieści Saundersa niemal setka narratorów opowiada o okolicznościach śmierci 11-letniego syna prezydenta USA Abrahama Lincolna – Williego.

- Forma i styl tej głęboko oryginalnej powieści dała początek opowieści uduchowionej, nader inteligentnej i niezwykle wzruszającej – powiedziała dziennikarzom Lola Young, przewodnicząca jury.

dgd08q2

Saunders znany był do tej pory głównie z krótszych form. W Polsce wydano przed paroma dniami zbiór jego najnowszych opowiadań pt. "10 grudnia" (w tł. M. Kłobukowskiego).

Sławę przyniosły Saundersowi również nowele "Wielkość i upadek parku rozrywki" i "Pastoralia", a także eseje i felietony publikowane w prasie amerykańskiej oraz brytyjskiej.

Trwają prace nad tłumaczeniem "Lincoln in the Bardo" na język polski. Nagrodzona powieść ma się u nas ukazać we wrześniu 2018 r.

Obejrzyj: literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro. Zaskoczenie?

dgd08q2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgd08q2
dgd08q2