Trwa ładowanie...

Gdzie znajdowała się Cela Konrada?

Gdzie znajdowała się Cela Konrada?Źródło: Inne
d3bj507
d3bj507

Gdzie znajdowała się legendarna Cela Konrada, w której był więziony Adam Mickiewicz , i gdzie się toczy akcja trzeciej części Dziadów - na piętrze czy na parterze dawnego klasztoru bazylianów w Wilnie?

Pytanie, na które szukano odpowiedzi już przed wojną, ponownie jest tematem dyskusji i sporu.

Przed kilkoma tygodniami obecny dzierżawca dawnego budynku klasztornego otworzył tu hotel i okazało się, że - zgodnie z przypuszczeniami - cela nie będzie się mieściła w jednym z pokoi na piętrze, gdzie w okresie międzywojennym polscy literaci wmurowali marmurową tablicę z inskrypcją w języku łacińskim: „Gustaw zmarł tu 1 listopada 1823 r. Tu narodził się Konrad 1 listopada 1823 r.” i gdzie się odbywały słynne Środy Literackie.

Obecnie Cela Konrada będzie się znajdowała w odbudowanym skrzydle, które zostało zniszczone przez Rosjan na początku XIX wieku, łączącym XV-wieczny unicki kościół Przenajświętszej Trójcy z klasztorem.

d3bj507

Dzierżawca budynku Wiktor Czerniuk zapewnia, że badania historyczne i archeologiczne wskazują, że Mickiewicz wraz z innymi filomatami był więziony właśnie w parterowej części, która łączyła kościół z klasztorem.

Podobną opinię wyraża znana litewska konserwator zabytków Grażina Dremaite, która twierdzi, że badania archeologiczne, a także plany klasztoru z 1804 roku wskazują, iż w tym skrzydle była kaplica, w której mógł być więziony Mickiewicz.

Ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski uważa, że Cela Konrada to miejsce symboliczne, i najważniejsze, że będzie tu muzeum dostępne dla wszystkich.

Zgodnie z porozumieniem polsko-litewskim, Cela Konrada będzie otwarta dla zwiedzających, gdy zostanie przygotowana ekspozycja. Ma ją przygotować warszawskie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy współpracy z wileńskim Muzeum Adama Mickiewicza.

d3bj507

Zdaniem dyrektora wileńskiego muzeum Rimantasa Szalny, Cela Konrada nie zostanie otwarta wcześniej niż na początku przyszłego roku.

Za czasów radzieckich w dawnym klasztorze mieścił się Instytut Inżynierów Budownictwa. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości klasztor stał się własnością kurii wileńskiej. W 1992 roku w Celi Konrada wznowiono tradycję przedwojennych Śród Literackich. W pierwszej brał udział Czesław Miłosz, który z rąk ówczesnego przewodniczącego litewskiego parlamentu Vytautasa Landsbergisa odebrał honorowe obywatelstwo Litwy. Wkrótce jednak kuria wynajęła piętro z Celą Konrada niemieckiej firmie komputerowej i cela przestała być miejscem publicznym.

W 2003 roku greckokatolicki zakon bazylianów odzyskał część klasztoru z celą i przed dwoma laty wydzierżawił go prywatnym osobom, które odrestaurowały budynek.

Zgodnie z umową powstał tu zespół „U Bazylianów”. Na parterze jest klasztor, na kolejnych dwóch piętrach - czterogwiazdkowy hotel.

Będzie tu muzeum Mickiewicza , ma też powstać w przyszłości muzeum kawy, uważa się bowiem, że to bazylianie sprowadzili kawę na Litwę. W planach jest też odtworzenie dawnych ogrodów klasztornych, gdzie przez wieki uprawiano rośliny lecznicze.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj