Gdańsk na 17. Targach Książki w Krakowie
Na 17. Targach Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 24 – 27 października, już po raz trzeci znajdzie się Salon Małe Ojczyzny. Kaszuby i Gdańsk są jego tegorocznymi gospodarzami. Salon przybliży specyfikę kulturową Kaszub oraz wyjątkowy klimat dawnego i współczesnego Gdańska.
Na 17. Targach Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 24 – 27 października, już po raz trzeci znajdzie się Salon Małe Ojczyzny. Kaszuby i Gdańsk są jego tegorocznymi gospodarzami. Salon przybliży specyfikę kulturową Kaszub oraz wyjątkowy klimat dawnego i współczesnego Gdańska. Program Salonu Kaszubsko – Gdańskiego przygotowały wspólnie cztery instytucje: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski, Urząd Miejski w Gdańsku i Instytut Kultury Miejskiej. IKM podczas targów będzie promował wydaną w polskim przekładzie książkę Petera Olivera Loewa - „Gdańsk. Biografia miasta”.
Kaszuby i Gdańsk w ciągu 4 dni zaprezentują na Targach literaturę i muzykę regionu. W programie Salonu znajdą się: spotkania z autorami publikacji i książek o Gdańsku i Kaszubach, panele dyskusyjne z naukowcami i znawcami specyfiki historycznej i kulturowej Kaszub i Gdańska, pokazy filmów, tematyczne prezentacje multimedialne oraz koncert Olo Walickiego pt. Kaszëbë w trakcie gali wręczenia Nagrody im. Jana Długosza.
W piątek, 25 października, Salon Małe Ojczyzny – Kaszuby i Gdańsk otworzy Hieronim Jarosz Derdowski śpiewając hymn kaszubski „Tam, gdzie Wisła...” oraz wystąpienia Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Łukasza Grzędzickiego
i Prezesa Instytutu Kaszubskiego - prof. Józefa Borzyszkowskiego. Dzień wcześniej,
24 października, kaszubskim akcentem, podczas gali wręczenia nagrody im. Jana Długosza
w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, będzie koncert Olo Walickiego „Kaszëbë II”.
25 października o godz. 16:30 w sali seminaryjnej odbędzie się spotkanie Peterem Oliverem Loewem - historykiem i kulturoznawcą, autorem wielu książek i artykułów o historii Gdańska, w tym ostatnio wydanej przez Instytut Kultury Miejskiej „Gdańsk. Biografia miasta”. Spotkanie poprowadzi prof. Jacka Purchla – Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, a udział obok autora weźmie Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Gośćmi Salonu będą m.in.: prof. Błażej Śliwiński – redaktor naukowy Encyklopedii Gdańska, Peter Oliver Loew – autor książki „Gdańsk. Biografia miasta”, prof. Józef Borzyszkowski – autor książki „O historii literatury kaszubskiej i jej twórcach” czy Piotr Dziekanowski - twórca kryminału Kòmùda, komiksu Szczeniã Swiãców oraz fotokomiksu Arbata. Ponad to, swoje publikacje będą podpisywać: Witold Bobrowski, Tomasz Fopke, prof. Daniel Kalinowski, prof. Adela Kuik-Kalinowska, dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, dr Sylwia Bykowska, Katarzyna Kulikowska i prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Danuta Pioch i Piotr Dziekanowski, Ksiądz Prymas prof. Henryk Muszyński, ks. prof. Adam Sikora.
Salon Kaszubsko Gdański to także otwarte panele dyskusyjne o historii i kulturze tego regionu. Tematami rozmów będą m.in.: literatura kaszubska, nauka i naukowcy pochodzący z Kaszub, stosunki polsko-niemiecko-kaszubskie, kontakty kaszubsko-góralskie, muzyka i design z Kaszub, język kaszubski i edukacja, Kaszuby w mediach i internecie, religia i tożsamość kaszubska.
Głównym mecenasem Salonu jest samorząd Miasta Gdańska, a wsparcia udzielił również samorząd Województwa Pomorskiego.