Trwa ładowanie...
d2lqe7q

Fundacja Kultury Polskiej przyznała nagrodę

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fundacja Kultury Polskiej przyznała nagrodę
(Inne)
d2lqe7q

Szwajcarka Vera Michalska-Hoffman została laureatką nagrody Fundacji Kultury Polskiej „za promocję polskiej książki na świecie”. Wręczenie nagrody odbędzie się 20 maja podczas 50. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Vera Michalska-Hoffman urodziła się w 1954 roku w Szwajcarii, studiowała nauki polityczne w Genewie. W 1986 roku wraz z mężem Janem Michalskim założyła w Montricher (Szwajcaria) Editions Noir sur Blanc – wydawnictwo, które za cel postawiło sobie przybliżenie literatury z Europy Wschodniej (głównie polskiej i rosyjskiej) czytelnikom francuskojęzycznym z zachodu Europy. Do dziś szwajcarskie wydawnictwo opublikowało około 150 tytułów.

W 1990 roku Vera i Jan Michalscy założyli w Warszawie bliźniacze wydawnictwo – Oficynę Literacką Noir sur Blanc, które popularyzuje na polskim rynku wartościowych autorów zachodnich, takich jak Paul Auster, Charles Bukowski, Henry Miller, Blaise Cendrars.

d2lqe7q

W 1991 roku Michalscy zdecydowali się też przejąć podupadającą Księgarnię Polską w Paryżu. W 2003 roku, już po śmierci męża Vera Michalska-Hoffman została tzw. inwestorem strategicznym Wydawnictwa Literackiego.

Laureatami nagrody FKP byli do tej pory m.in. tłumacz Pana Tadeusza na język szwedzki prof. Lennart Kjellberg, francuskie wydawnictwo Gallimard i tłumacz Karl Dedecius.

d2lqe7q

Podziel się opinią

Share

d2lqe7q

d2lqe7q