Trwa ładowanie...

Fundacja Kultury nagrodziła młodych pisarzy

Fundacja Kultury nagrodziła młodych pisarzyŹródło: Inne
d355xv3
d355xv3

* Dom Małgorzaty Ewy Kujawskiej , _Pit_ Jacka Bieruta i _Arioso_ Tomasza Cyza to książki nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu Promocja najnowszej literatury polskiej Fundacji Kultury.*

– XIII edycja konkursu okazała się bardzo udana. Z 53 książek nadesłanych przez wydawców na konkurs wiele było bardzo dobrych. Najlepszym tego dowodem jest werdykt jury, które zdecydowało się przyznać trzy równorzędne pierwsze nagrody – powiedział prezes Fundacji Kultury Ryszard Żółtaniecki.

* Dom Małgorzaty Ewy Kujawskiej (wydawnictwo Czarne) to debiut literacki młodej pisarki, absolwentki kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.* Powieść porusza problem trudnej przyjaźni dwu kobiet mieszkających na Ziemiach Odzyskanych – Niemki, która musi opuścić swój dom i Polki, która go zajmuje, straciwszy wcześniej swoje gospodarstwo na Kresach.

d355xv3

Pit (wydawnictwo Atut) to powieść – wędrówka po wielkim mieście. Autor – Jacek Bierut jest poetą i krytykiem literackim, autorem tomu wierszy Igła. Publikował w Odrze, Kresach, Czasie Kultury.

Trzecia nagrodzona książka – Ariosto Tomasza Cyza (Fundacja Zeszytów Literackich) jest zbiorem esejów o muzyce. Autor, student muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, publikował już w „Tygodniku Powszechnym”, „Didaskaliach”, „W drodze”. Cyz jest też autorem libretta do opery „Fedra” Dobromiły Jaskot.

Konkurs Promocja najnowszej literatury polskiej organizowany jest przez Fundację Kultury od 1992 roku. Prace konkursowe oceniane są przed publikacją - poza nagrodą dla autora fundacja przyznaje wydawcom zwycięskich książek subwencje na ich publikację. Wśród nagrodzonych w ciągu 12 lat autorów są m.in. Andrzej Stasiuk , Magdalena Tulli , Stefan Chwin , Henryk Waniek , Jacek Podsiadło , Marcin Świetlicki .

d355xv3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d355xv3