Trwa ładowanie...

Film o Dagny Juel

Film o Dagny JuelŹródło: Inne
d2u90wi

W najbliższych dniach stacja Canal+ wyemituje polsko-norweski film o ostatnichostatnich latach życia Dagny Juel Przybyszewskiej, tragicznie zmarłej żony Stanisława Przybyszewskiego .

Schyłek XIX wieku. Norweżka Dagny Juel (Lise Fjeldstad) wyjeżdża do Berlina na studia muzyczne. Tam poznaje pisarza Stanisława Przybyszewskiego (Daniel Olbrychski)
. Ulegają wzajemnej fascynacji i Dagny przyjmuje oświadczyny utalentowanego Polaka. O ich ślubie dowiaduje się Marta Foerder (Elżbieta Karkoszka)
, z którą Przybyszewski ma troje dzieci. Zrozpaczona, popełnia samobójstwo. Po tym wydarzeniu przyjaciele bojkotują Przybyszewskich . Propozycja objęcia przez Stanisława redakcji krakowskiego „Życia” jest dla nich wybawieniem. Wkrótce po przybyciu do Krakowa Przybyszewski nawiązuje romans z Jadwigą Kasprowiczowi (Barbara Wrzesińska). W odwecie Dagny zaczyna ostentacyjnie flirtować. Samobójcza śmierć poety Koraba-Brzozowskiego (Maciej Englert) z powodu nieodwzajemnionej miłości do pięknej Norweżki wywołuje skandal. Przybyszewski postanawia pozbyć się Dagny, powierza ją
opiece Stanisława Emeryka (Olgierd Łukaszewicz), fałszywego milionera, który w istocie jest bankrutem. Oboje wyjeżdżają do Tyflisu, gdzie niebawem ma się zjawić Przybyszewski . Nie mogąc znieść cierpienia Dagny wciąż oczekującej przybycia męża i nie mając środków na utrzymanie, Emeryk zabija ją i siebie.

Film wyreżyserował Håkon Sandoy, Norweg, absolwent PWSTiF w Łodzi.

Terminy emisji filmu:
Canal+ 28.04.09 godz. 01:25
Canal+ 02.05.09 godz. 07:25
Canal+ 07.05.09 godz. 14:55
Canal+Film 12.05.09 godz. 08:30

d2u90wi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u90wi