Trwa ładowanie...
d2dyfhv

Filip Spirnger laureatem konkursu im. Ryszarda Kapuścińskiego

Filip Springer został laureatem 3. Konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego - ogłoszono w czwartek w Warszawie. W ramach stypendium Springer ma zamiar napisać książkę pt. "Wszystkie piętra" dotyczącą tego, jak prawo człowieka do własnego mieszkania realizowane jest w Polsce.

Share
d2dyfhv

* Filip Springer został laureatem 3. Konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego - ogłoszono w czwartek w Warszawie. W ramach stypendium Springer ma zamiar napisać książkę pt. "Wszystkie piętra" dotyczącą tego, jak prawo człowieka do własnego mieszkania realizowane jest w Polsce.*

"W złożonym wniosku Filip Springer pisze, że we wszystkich swoich wcześniejszych książkach traktował przestrzeń jako punkt wyjścia do głębszej refleksji o ludziach tę przestrzeń kreujących bądź w niej żyjących; wreszcie, że zawsze interesował go wpływ przestrzeni na życie ludzi. A książka, którą chciałby napisać teraz, byłaby kolejnym krokiem na tej drodze. Takie podejście, traktowanie przestrzeni estetycznej i społecznej, kształtowanej przez architektów, urbanistów i polityków – jako jedności; coś na co możemy mieć wpływ, zabiegać o prawo jej zmieniania – jest teraz, naszym zdaniem, bardzo potrzebne. Chcielibyśmy, by jego praca na rzecz tak pojmowanej, pięknej i uczciwej przestrzeni znalazła, jak najwięcej sojuszników - mówił przewodniczący jury konkursu Sławomir Popowicz.

Springer deklaruje, że jego książka o roboczym tytule "Wszystkie piętra" będzie opowieścią o niezbywalnym prawie każdego człowieka – prawie do mieszkania. W Polsce prawo to zostało urynkowione, a konsekwencje tego faktu stają się coraz bardziej dotkliwe. Ma ona opowiadać właśnie o konsekwencjach urynkowienia jednej z najbardziej podstawowych potrzeb ludzkich. O sytuaci młodych ludzi bez mieszkań, poczynaniach deweloperów, morderczych kredytach, a także o konsekwencjach reprywatyzacji kamienic i braku długofalowej strategii mieszkaniowej. Temu wszystkiemu reporter obiecał się przyjrzeć - zaznacza Popowicz.

"W swoim uzasadnieniu Filip Springer pisze, że czas już najwyższy zająć się problemami pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Słowem, że pora na reporterskie opisanie polskiej rzeczywistości XXI wieku. Traktujemy to, jako deklarację woli i liczymy na to, że pisząc o jednej z najważniejszych dziś spraw – połączy uniwersalność z pojedyńczymi losami" - powiedział przewodniczący jury.

d2dyfhv

Książka Springera przedstawiać ma perspektywę życiową mieszkańca 40 piętra apartamentowca w centrum Warszawy i zagrzybionej nory na Pradze, a także wszystko, co mieści się pomiędzy tymi ekstremami - mówił Popowicz. "Wszystkie piętra" to kolejna praca Springera, w której autor porusza zagadnienie przestrzeni w życiu człowieka. Wcześniej wydał takie książki jak m.in. "Miedzianka. Historia znikania" (Czarne 2011), "Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL" (Karakter 2012), "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" (Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 2013) oraz "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni" (Czarne 2013).

Alicja Kapuścińska powiedziała podczas czwartkowego spotkania w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, że utworzenie takiego stypendium było jednym z wielkich marzeń jej męża. "To było dla niego bardzo ważne, wspominał o tym pomyśle jeszcze w szpitalu, w ostatnich dniach życia. Tak więc zakładając rok temu Fundację Herodot i ustanawiając to stypendium spełniliśmy jego nienapisany testament" - powiedziała Kapuścińska.

"Cieszę się, że inicjatywa się rozwija, że coraz nowi młodzi reporterzy mogą korzystać ze stypendium. Te 30 tys. zł. ma zapewnić im dwa lata spokoju, uwolnić ich od konieczności zarabiania pieniędzy, tak aby mogli poświęcić się pracy nad swoim projektem. Już teraz widać, że wybór pierwszego laureata - Andrzeja Muszyńskiego - był strzałem w dziesiątkę. W ostatnim roku wydał on dwie docenione przez krytyków książki, kończy pracę nad kolejną, o Birmie, której dotyczył jego konkursowy projekt" - dodała Kapuścińska. W zeszłorocznej edycji stypendia przyznano Marcie Szarejko i Annie Wiatr.

W tym roku nadesłano do fundacji ponad 50 zgłoszeń. Z nich kapituła, w której zasiadają Hanna Krall, Sławomir Popowski, Elżbieta Sawicka, Mariusz Szczygieł i Małgorzata Szejnert, wybrała pięciu finalistów. Sławomir Popowski powiedział, że poziom projektów reporterskich, które znalazły się w finale konkursu, był tak wysoki i wyrównany, że jury stanęło przed nie lada problemem.

Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych dziennikarzy, ufundowane, zgodnie z wolą patrona, z części honorariów za jego książki, jest przyznawane przez fundację Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego raz do roku na zrealizowanie projektu reporterskiego (reportaż, cykl reportaży, ewentualnie książka reporterska). Całość stypendium to 30 tys. zł

d2dyfhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dyfhv
d2dyfhv