Pokazem „Ferdydurke” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego, teatr Provisorium z Lublina na scenie teatru Bloomsbury zainaugurował w Londynie pięciodniowy Festiwal Gombrowiczowski, organizowany z inicjatywy tutejszego Instytutu Kultury Polskiej.
– To jest zapewne najbardziej znany polski zespół teatralny, jeden z najbardziej nagradzanych w świecie, a przydomku „cult classic”, czyli „klasyka kultowa” nie wymyśliłem ja, tylko „New York Times” – powiedział dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Paweł Potorczyn.
Dla „Guardiana” spektakl to groteskowa i anarchistyczna tyrada przeciwko konserwatywnemu dogmatowi, która w równej mierze obraża, co zachwyca. „Ferdydurke” to dla teatralnego krytyka gazety 80 minut ściśle kontrolowanej anarchii.
Za inscenizację „Ferdydurk” Teatr Provisorium otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First w Edynburgu w 2001 r., ale w Londynie wystawia ją po raz pierwszy, do soboty włącznie. W 2003 r. ta sama inscenizacja miała duże wzięcie w Nowym Jorku.
W ramach festiwalu pokazane zostaną też trzy filmy o Gombrowiczu , lub oparte na jego twórczości: „Federdydurke” Jerzego Skolimowskiego, „Pornografia” Jana Jakuba Kolskiego oraz „Witold Gombrowicz” Andrzeja Wolskiego.
Festiwal uświetni też seminarium na temat dorobku pisarza zorganizowane wspólnie przez Instytut Kultury Polskiej i Wolfson College w Oksfordzie.