Festiwal popularyzujący Marię Konopnicką
Popularyzujący Marię Konopnicką i jej twórczość VI Polski Festiwal Narodowy rozpoczął się w środę wieczorem w dworku w Żarnowcu
Popularyzujący Marię Konopnicką i jej twórczość VI Polski Festiwal Narodowy rozpoczął się w środę wieczorem w dworku w Żarnowcu koło Krosna (Podkarpackie) koncertem zespołu "Mazowsze".
"Poprzez miejsce festiwalu chcemy przypomnieć Marię Konopnicką w czasach, kiedy pisarka odchodzi w niepamięć i już coraz mniej osób czyta jej utwory. Promujemy Żarnowiec, gdzie mieszkała przez wiele lat, a także przybliżamy postać poetki" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr. W programie kilkudniowego festiwalu znalazły się m.in. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza w inscenizacji Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz operetka Baron cygański w wykonaniu Opery Śląskiej w Bytomiu. "Wprawdzie festiwal ma w nazwie polski i narodowy, ale prezentujemy też wybitne dzieła autorów obcych" - zaznaczył Wiatr. Impreza odbywa się na dziedzińcu dworku Konopnickiej. Od 50 lat mieści się w nim muzeum pisarki. W niedzielę festiwal zakończy inscenizacja przyjazdu Konopnickiej do Żarnowca."Tak jak przed ponad stu laty, zajedzie do Żarnowca bryczką i zostanie odtworzone powitanie. Potem w zaaranżowanym na
scenie saloniku pisarka będzie czytać swoją poezję, a widzowie śpiewać jej pieśni patriotyczne. W rolę Konopnickiej wcieli się znana aktorka Teresa Lipowska" - ujawnił dyrektor artystyczny festiwalu. Gościem festiwalu jest m.in. wnuk pisarki - Jan Bielecki z Warszawy.
Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darzezakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.