Trwa ładowanie...

Festiwal „Okna” w mieście filozofii i filozofów

Festiwal „Okna” w mieście filozofii i filozofówŹródło: Inne
d2oo4c7
d2oo4c7

Rozpoczął się I Radomski Festiwal Filozoficzny „Okna”. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem pochodzącego z Radomia filozofa Leszka Kołakowskiego . Wśród gości są m.in. jego córka, filozof i tłumacz Agnieszka Kołakowska oraz urodzeni w Radomiu profesorowie filozofii Jan Woleński i Mirosław Żelazny .

Organizatorem imprezy jest Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. Według szefowej placówki Renaty Metzger, Radom przez trzy dni będzie miastem filozofii i filozofów.
- Nie tylko ze względu na obecność pochodzących z Radomia prawdziwych autorytetów z dziedziny filozofii, ale i z uwagi na ciekawy program festiwalu - podkreśliła.

Pierwszy festiwalowy dzień zdominowały warsztaty filozoficzne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnch i studentów oraz debata z udziałem zaproszonych gości - pod hasłem „Filozofia na co dzień”.

Według mieszkającej w Paryżu publicystki, związanej z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie - Agnieszki Kołakowskiej, filozofia jest bardzo przydatna młodym ludziom.
- Może uczyć ich myśleć i argumentować, uczyć rozumienia argumentów i myślenia logicznego- powiedziała.

d2oo4c7

Filozof analityczny, logik, prof. Jan Woleński z Uniwersytetu Jagiellońskiego określił jako nieporozumienie fakt, iż od wielu lat filozofii nie uczy się w szkołach.
- Filozofia ćwiczy umysł. Jej dawka nie zaszkodzi w jakości myślenia, a może pomóc - podkreślił.

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ToruniuMikołaja Kopernika w Toruniu, etyk, specjalista od filozofii niemieckiej Mirosław Żelazny powiedział, że w popularyzowaniu zagadnień filozoficznych wśród młodych odbiorców, dużą rolę mogą odegrać napisane przystępnym językiem, wychodzące naprzeciw gustom młodego czytelnika publikacje filozoficzne.

Prof. Żelazny zauważył, że ważną grupą społeczną, która docenia wartość filozofii, są emeryci. Według niego, ludzie starsi chętnie uczestniczą w wykładach z filozofii na tzw. uniwersytetach III wieku.

Prof. Woleński uważa, że we współczesnym zagonionym świecie jest jeszcze niemałe miejsce dla filozofii.
- Człowiek bardzo często w życiu staje przed problemami filozoficznymi, najczęściej natury etycznej i moralnej, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że oddając się rozważaniom na te tematy, uprawia filozofię - stwierdził.

d2oo4c7

Radomski Festiwal Filozofii „Okna” potrwa trzy dni. W czwartek wieczorem odbędzie się spotkanie autorskie z byłym dominikaninem dr. Tadeuszem Bartosiem. Kolejne dni poświęcone będą literaturze i plastyce. Zaplanowany jest m.in. wieczór literacki grupy poetyckiej Wars z Trójmiasta, wernisaże prac inspirowanych filozofią Leszka Kołakowskiego (autorstwa Zbigniewa Kamieńskiego z Radomia oraz Andrzeja Bartczaka z Łodzi), a także spotkanie z malarzem Edwardem Dwurnikiem.

Honorowy patronat nad radomskim festiwalem objął urodzony w tym mieście prof. Leszek Kołakowski , który ze względu na stan zdrowia nie mógł przyjechać na festiwal do swojego rodzinnego miasta.

d2oo4c7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oo4c7