Trwa ładowanie...

Feniks dla ks. Michała Hellera

Feniks dla ks. Michała Hellera

Feniks dla ks. Michała HelleraŹródło: Książki WP
dm230m2
dm230m2

Tegoroczną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks otrzymał prof. Michał Heller - ogłoszono w piątek, pierwszego dnia odbywających się w Warszawie XVI Targów

Wydawców Katolickich.

Tegoroczny Feniks Główny, doroczna nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, został przyznany ks. prof. Michałowi Hellerowi za świadectwo życia szlachetnego kapłana i wybitnego uczonego, łączącego wrażliwość filozoficzną i teologiczną z osiągnięciami współczesnej nauki, otwartego na najtrudniejsze wyzwania ponowoczesnego świata, wielkiego nauczyciela i znakomitego popularyzatora wiedzy filozoficznej oraz znanego autora wielu tekstów o tematyce religijnej - napisano w werdykcie jury pod przewodnictwem ks. Jana Sochonia.

Laureatem Feniksa Diamentowego został kard. Józef Glemp w dowód wielkiego szacunku i uznania dla jego prymasowskiej posługi w Kościele.
„Ksiądz Kardynał Józef Glemp, godny spadkobierca tradycji prymasowskiej, przewodził duchowo wszystkim Polakom w trudnych latach komunistycznego zniewolenia i budowy podstaw polskiej demokracji. Wierny dawnym zobowiązaniom Narodu, zainicjował budowę Świątyni Opatrzności Bożej jako dziękczynnego sanktuarium. Pozostaje dla nas - w laicyzującym się świecie - znakiem wierności Ewangelii i odpowiedzialnego patriotyzmu” - napisano w uzasadnieniu jury.

Przyznano także dwa Feniksy Specjalne. Laureatem pierwszego z nich został prof. Mieczysław Tomaszewski, muzykolog, autor prac na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Drugi Feniks Specjalny został przyznany śp. ks. prof. dr hab. Ryszardowi Rumiankowi, rektorowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za całokształt pracy naukowej dotyczącej poszerzania i pogłębiania wiedzy o Piśmie Świętym oraz za szczególny mecenat nad wydawnictwami katolickimi i akademickimi. Ks. Ryszard Rumianek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. To pierwszy przypadek w historii nagrody, gdy Feniks przyznany został pośmiertnie.

dm230m2

W kategorii literackiej Feniksa otrzymało wydawnictwo Edycja Świętego Pawła za publikację
Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich Wandy Półtawskiej. W kategorii nauki kościelne nagroda przypadła wydawnictwu WAM za Canones Patrum Graecorum przygotowaną przez Arkadiusza Barona i Henryka Pietrasa. W kategorii edytorstwo nagrodzono wydawnictwo Znak za Modlitewnik ojca Leona Knabita z komentarzami ojca Leona Knabita i w opracowaniu Dominika Rogóża.

W kategorii książka dla dzieci nagrodzono publikację Centrum Myśli Jana Pawła II Papieskie abecadło. Książka dla dzieci i rodziców Tomasza Jeża, zilustrowaną przez Anną Kaszubę-Dębską. W kategorii książka dla młodzieży nagrody nie przyznano, podobnie jak w kategorii multimedia.

Nagrodzona tegorocznym Feniksem książka autora zagranicznego to Historia rozłamu Kościoła Wschodniego i Zachodniego. Od czasów apostolskich do Soboru Florenckiego Henry'ego Chadwicka (Wydawnictwo WAM). W kategorii publicystyka religijna nagroda przypadła wydawnictwu Fronda za wywiad-rzekę z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego zatytułowany Kościół, Żydzi, Polska.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku. Autorką statuetki jest Anna Wolska. Tegorocznych laureatów Feniksów ogłoszono w piątek, pierwszego dnia odbywających się w Arkadach Kubickiego warszawskiego Zamku Królewskiego XVI Targów Wydawców Katolickich. Impreza, w której uczestniczy 137 wydawców, potrwa do niedzieli.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj