Trwa ładowanie...

Eustachy Rylski i inni ludzie kultury z medalami Gloria Artis

Slawista i tłumacz Branislav Branko Cirlic, emerytowany dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Jan Jaskanis oraz pisarz Eustachy Rylski zostali w środę w Warszawie odznaczeni Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenia wręczył wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Eustachy Rylski i inni ludzie kultury z medalami Gloria ArtisŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d1qhtpt
d1qhtpt

Slawista i tłumacz Branislav Branko Cirlic , emerytowany dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Jan Jaskanis oraz pisarz Eustachy Rylski zostali w środę w Warszawie odznaczeni Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenia wręczył wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

"Wyróżniamy dziś medalami Gloria Artis osoby, które w pełni reprezentują polską kulturę, jednocześnie reprezentując obszar, z którego kultura się wywodzi - przestrzeń dziedzictwa kulturowego. Wśród wyróżnianych dziś reprezentantów polskiej kultury są bowiem muzealnicy, dyrektorzy muzeów, osoby, które przez wiele lat prowadziły instytucje kulturalne, ale także ci, którzy przeprowadzali konkretne badania w zakresie dziedzictwa. Są także poeci, prozaicy, tłumacze, muzycy, multiinstrumentaliści - to wyjątkowa reprezentacja polskiej kultury" - ocenił Żuchowski.

Minister przypomniał, że pierwszym laureatem złotego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis był prof. Stefan Stuligrosz. "Grono osób, które dostąpiły tego honoru, ciągle się powiększa. Dziękuję za to, co zrobiliście dla polskiej kultury" - mówił minister.

Uhonorowany złotą Glorią Artis * Branislav Branko Cirlic* (ur. 1916 r. w Pirocie w Serbii) to poeta i tłumacz. Od 1946 roku mieszka w Polsce. Tłumaczy zarówno z serbskiego na polski, jak i z polskiego na serbski. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

d1qhtpt

Złoty medal Gloria Artis otrzymał również Jan Kazimierz Jaskanis (ur. 1932 r. w Lublinie), b. dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, do dziś czynny naukowo w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego. Prowadził badania archeologiczne m.in. na obszarze północno-wschodniej Polski.

Złotą Glorią odznaczono także prozaika, dramaturga i scenarzystę Eustachego Rylskiego (ur. 1944 r. w Nawojowej koło Nowego Sącza). Rylski debiutował w 1984 roku dyptykiem powieściowym Stankiewicz. Powrót . Jest autorem powieści Człowiek w cieniu , Warunek i Na Grobli oraz sztuk telewizyjnych i scenariuszy filmowych.

Srebrnymi medalami uhonorowano: germanistę i tłumacza literatury niemieckojęzycznej Jacka St. Burasa; historyka muzyki, pedagoga i redaktor naczelną serii Dzieła Fryderyka Chopina. Wydanie faksymilowe Zofię Chechlińską; dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie Marka Wojciecha Chmurzyńskiego; dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i koordynatora krakowskich obchodów Roku Chopinowskiego Stanisława Dziedzica; archeologa i dyrektora Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce Antoniego Jodłowskiego; wicedyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Andrzeja Sołtana; badacza i dokumentalistę sztuki ludowej i folkloru Antoniego Śledziewskiego oraz muzealnika i autorkę wystaw, katalogów i innych publikacji poświęconych Fryderykowi Chopinowi Hannę Wróblewską-Straus.

Brązowe medale otrzymali: skrzypek i manager w Zespole Stare Dobre Małżeństwo Wojciech Czemplik; dyrektor Fundacji Oświatowej im. gen. Stanisława Karpińskiego w Gdyni Henryk Karpiński; starszy kustosz, kierownik Działu Ikonografii w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy Anna Kotańska; prorektor Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie, były wicedyrektor Muzeum Etnograficznego i zastępca Generalnego Konserwatora Zabytków Franciszek Midura; doktor nauk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka i kompozytorka Maria Pomianowska oraz redaktor muzyczny i dyrektor w Polskim Radiu i TVP, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Antoni Leon Wroński.

Przyznano także trzy odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej"; otrzymali je: Tygodnik Lokalny "Rzecz Krotoszyńska", sekretarz redakcji tego pisma Romana Hyszko oraz dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie Marek Olejnik.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj