Trwa ładowanie...
d3qyipp

Stefan Stuligrosz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Stefan Stuligrosz był wybitną postacią polskiej muzyki poważnej i niezwykle wszechstronnym człowiekiem kultury. Przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II. Nie dożył swoich 92. urodzin.

Stefan Stuligrosz – życiorys

Stefan Stuligrosz przyszedł na świat w Poznaniu, z którym to miastem był związany przez całe życie. Miał siódemkę młodszego rodzeństwa, a to babci zawdzięczał rozmiłowanie w śpiewaniu. Uczył się śpiewu już w szkole powszechnej u Wandy Jordan-Matyjowej. Już w wieku 12 lat w gimnazjum założył chór ”Miniaturka”, a maturę zdał po wojnie, podczas której prowadził zajęcia z chórem w podziemiu i pracował w narzędziowni. Stefan Stuligrosz był absolwentem Sekcji Muzykologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego (rocznik 1950), a także tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (rocznik 1953). Pracował również jako pedagog z tytułem profesora, dziekan, rektor, kierownik jednej z katedr. Dodatkowo Stefan Stuligrosz był też kierownikiem Redakcji Muzycznej poznańskiego oddziału Polskiego Radia, prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, kompozytorem przeszło 600 utworów, przede wszystkim religijnych na wykonanie dla chóru. Wystąpił w kilku filmach dokumentalnych.

Od 1952 do 1999 roku żoną Stefana Stuligrosza była zmarła wówczas Barbara, matka jego trzech córek, kiedyś farmaceutka. Stefan Stuligrosz zmarł w wyniku udaru mózgu, po którym nastąpiły komplikacje. Spoczywa na Junikowie w Poznaniu.

Stefan Stuligrosz i ”Poznańskie Słowiki”

Stefan Stuligrosz założył Chór Chłopięco-Męski im. Wacława Gieburowskiego, czyli słynne ”Poznańskie Słowiki” w 1945 roku. Nieoficjalne początki historii grupy sięgają 1939 roku. Potocznie nazywano ją zazwyczaj ”Chórem Stuligrosza”. Prowadził go jako kierownik artystyczny oraz dyrygent. Wspólnie nagrywali płyty (wydawane chociażby nakładem wytwórni Editions Jade) oraz podróżowali po całym świecie, występując chociażby w Japonii, Stanach Zjednoczonych czy też podczas Wystawy Światowej EXPO w Sewilli w 1992 roku i przed papieżami oraz koronowanymi głowami. Przez 75 lat istnienia chóru naliczono łącznie przeszło 1,5 tys. jego członków w różnym wieku. Nazwisko Stuligrosza rozsławiła właśnie praca przez kilkadziesiąt lat z ”Poznańskimi Słowikami”, uważanymi po dziś dzień za jedyny chór tej rangi na naszym kontynencie. Kompozytor był tenorem, grał na fortepianie i zajmował się wyłącznie muzyką poważną, chrześcijańską oraz gospel.

Stefan Stuligrosz – książki

Począwszy od 1994 roku profesor Stefan Stuligrosz miał na koncie kilka publikacji książkowych. Ukazywały się one na rynku literackim w Polsce przede wszystkim w rodzinnym Poznaniu nakładem wydawnictwa Media i Rodzina.

Stefan Stuligrosz – nagrody

Stefan Stuligrosz był laureatem licznych nagród i wyróżnień, przyznawanych mu w kraju i na świecie, zarówno za życia, jak i już pośmiertnie. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić Order Uśmiechu, kilka tytułów Doktora Honoris Causa na uczelniach w Polsce oraz w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie, nagrodę "Mistrz Mowy Polskiej", Diamentową Batutę Polskiego Radia. Ponadto Stefan Stuligrosz otrzymał Medal Per Artem ad Deum od Papieskiej Rady ds. Kultury, symboliczne klucze do Nowego Jorku czy Chicago, Order Orła Białego, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, tytuł "Gigant Roku 2000" od ”Gazety Wyborczej”, a jego nazwisko nosi od 2015 roku plac przed Akademią Muzyczną w Poznaniu.

d3qyipp

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp
d3qyipp
d3qyipp
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj