Trwa ładowanie...

Europejskie Centrum Solidarności wyda serię książek

Europejskie Centrum Solidarności wyda serię książekŹródło: Materiały prasowe
d11puq7
d11puq7

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku rozpoczyna wydawanie serii książek Idea solidarności. Jako pierwsze ukażą się pozycje "Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980-1981" Alaina Touraine'a oraz "Samoograniczająca się rewolucja" Jadwigi Staniszkis .

Jak poinformowała w środę PAP Alicja Mongird z biura prasowego ECS, seria Idea solidarności będzie prezentowała najważniejsze prace z zakresu socjologii, filozofii, nauk politycznych oraz historii idei, których motywem głównym jest fenomen solidarności.

Na serię złożą się dwa cykle: pokazujący historię Solidarności(zawierać będzie m.in. wydawnictwa z czasu narodzin ruchu społecznego i związku zawodowego Solidarność, a także analizy ukazujące konsekwencje zmian społecznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej) oraz poświęcony teorii społecznej (publikowane będą prace poświęcone dzisiejszemu kryzysowi społeczeństwa obywatelskiego i kondycji demokracji).

W ramach Idei solidarności będą ukazywać się zarówno nowe tytuły, jak i te niepublikowane dotychczas w Polsce.

Mongird poinformowała, że dwie pierwsze pozycje serii znajdą się w księgarniach w lutym. Będą to "Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980-1981" napisana wspólnie przez Jana Strzeleckiego i francuskiego socjologa, który jest też m.in. członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk - Alaina Touraine'a; ukaże się ona w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy. "Samoograniczająca się rewolucja" Jadwigi Staniszkis wydana zostanie w nakładzie 2,5 tys. egz.

d11puq7

Pierwsza z wymienionych książek opublikowana została po francusku w Paryżu w 1982 roku i siedem lat później doczekała się pierwszego polskiego wydania, które ukazało się jednak w ograniczonym nakładzie. Z kolei, książka autorstwa Staniszkis , która w 1982 roku pojawiła się na francuskim rynku księgarskim, a dwa lata później wyszła w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy zostanie wydana w języku polskim. Publikacja ta została uzupełniona specjalnym wstępem autorki.

"Ciekawostką jest fakt, że książkę tę, mimo że pierwotnie napisaną w języku polskim, trzeba było na ten język ponownie przetłumaczyć z angielskiego. Stało się tak, ponieważ nie zachowała się oryginalna - polska wersja: pani Staniszkis pisała książkę na gorąco - partiami, które następnie posyłała tłumaczom nie zachowując dla siebie kopii" - wyjaśniła Mongird.

W tym roku w ramach serii Idea solidarności mają ukazać się jeszcze dwie kolejne pozycje. Będzie to "Solidarność i kryzys zaufania" poświęcona kondycji współczesnej demokracji, a złożona z esejów czołowych przedstawicieli współczesnej filozofii społeczno-politycznej i nauk politycznych (książka to efekt prac międzynarodowej konferencji Solidarity and the Crisis of Trust, którą ECS organizował z okazji 30. rocznicy powstania Solidarności w Warszawie).

Drugą pozycję pt. "Idea Solidarności. Antologia tekstów XIX i XX w." stanowić będzie zbiór tekstów (autorstwa m.in. Jana Pawła II , ks. Józefa Tischnera czy Fryderyka Engelsa ), dotyczących historii pojęcia solidarności. "Na antologię złożą się zarówno niepublikowane dotąd w Polsce klasyczne teksty, które wywarły istotny wpływ na kształtowanie się pojęcia solidarności w myśli współczesnej, jak również teksty twórców mniej znanych, którzy w istotny sposób przyczynili się do rozwoju znaczenia idei solidarności" - poinformowało biuro prasowe ECS.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszym profilu na Facebooku: tutaj !

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj