Europejski Kongres Kultury od czwartku we Wrocławiu
Wykład prof. Zygmunta Baumana zainauguruje w czwartek Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, który potrwa do niedzieli. Zaplanowano m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle. Udział w kongresie ma wziąć ok. 300 intelektualistów i artystów.
Wykład prof. Zygmunta Baumana zainauguruje w czwartek Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, który potrwa do niedzieli. Zaplanowano m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle. Udział w kongresie ma wziąć ok. 300 intelektualistów i artystów. Prof. Zygmunt Bauman towarzyszy pracom nad kongresem niemal od samego początku. Wykład, który wygłosi, będzie nawiązywał do tematów podjętych przez niego w książce Kultura w płynnej nowoczesności, która ukazała się wiosną w Polsce i Wielkiej Brytanii w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji 2011. W publikacji Bauman pisze m.in. o roli Unii Europejskiej w kształtowaniu współczesnej kultury, związkach między kulturą a procesami globalizacji, relacjach pomiędzy sztuką i polityką.
W czwartkowym otwarciu kongresu udział ma wziąć szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski . W programie Europejskiego Kongresu Kultury znalazło się ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów. Hasło przewodnie kongresu to "Kultura dla zmiany społecznej" (ang. Art for Social Change). To sformułowanie, którym określane są działania artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników.
Kongres będzie miał trzy główne filary: intelektualny- czyli dyskusje na temat wpływu kultury na przemiany społeczne oraz gospodarcze na świecie; * polityczny- podczas kongresu odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury krajów Unii Europejskiej; *artystyczny- w jego ramach odbywać będą się pokazy filmów, spektakle, koncerty, wystawy.
Tematy, które mają zostać poruszone zarówno podczas dyskusji, jak i w formie projektów artystycznych, to m.in.: jak skutecznie lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, czym jest dziś oryginał w sztuce, jak pogodzić prawa autorów z prawami odbiorców do partycypowania w kulturze.
W ramach kongresu odbędą się również debaty w ramach inicjatywy "A Soul for Europe". To nieformalna inicjatywa obywatelska działająca na poziomie europejskim; lobbuje ona na rzecz Europy, która uznaje rolę kultury w procesie budowania np. integracji. W ramach tej części kongresu odbędą się debaty: "Kultura i gospodarka w rozwoju Europy", "Europejska Stolica Kultury - Model dla kultury" oraz "Rola i kierunki rozwoju programów kulturalnych Unii Europejskiej.
Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany przez zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU. Program uzupełnią dwa pokazy specjalne zrealizowanego w technologii 3D dokumentu o Pinie Bausch pt. Pina, w reżyserii Wima Wendersa.
Wydarzeniem muzycznym ma być m.in. projekt, w którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz reprezentant współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin. Wśród wydarzeń teatralnych zapowiedziano m.in. premierę spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0".
Obok kameralnych projektów - takich jak eksperymentalne projekcje dźwiękowe - odbędą się spektakularne występy przeznaczone dla szerokiej publiczności, m.in. pirotechniczne widowisko plenerowe francuskiej Groupe F.
Uroczyste zamknięcie kongresu odbędzie się w niedzielę.Wtedy zaplanowano także finał konkursu Dock's Docs Gdańsk Remix - wręczenie nagród oraz projekcję wyróżnionych filmów. Konkurs na twórcze przetworzenie materiałów audiowizualnych związanych ze Stocznią Gdańską, przeprowadzony wspólnie z francuskim Institut National de l'Audiovisuel (INA) trwał od lutego do kwietnia. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Włoch Damiano Ascenzi. Nagrodami w konkursie są m.in. specjalistyczne szkolenia w paryskiej uczelni Institut de formation en audiovisuel & multimedia.
Wydarzenia organizowane w ramach kongresu będą odbywać się w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia.Inauguracja, wykład Baumana , 10 kongresowych debat oraz dyskusje prowadzone przez "A Soul for Europe", a także uroczyste zakończenie kongresu będą transmitowane w języku polskim i angielskim na stronie internetowej kongresu.
Szczegółowy program i opis wydarzeń na stronie culturecongress.eu
Organizatorami kongresu są resorty kultury, spraw zagranicznych, Narodowy Instytut Audiowizualny i miasto Wrocław.