Trwa ładowanie...
d4co39t

"Europejska Agora" na 100. urodziny Czesława Miłosza

Urząd Marszałkowski w Białymstoku (Podlaskie) przyznał 400 tys. zł na projekt "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy", który rozpocznie się 30 czerwca z okazji Roku Miłosza. To będzie także pierwsza impreza kulturalna związana z przejęciem prezydencji przez Polskę w UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Europejska Agora" na 100. urodziny Czesława Miłosza
(PAP/Janek Skarzyński)
d4co39t

Urząd Marszałkowski w Białymstoku (Podlaskie) przyznał 400 tys. zł na projekt "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy", który rozpocznie się 30 czerwca z okazji Roku Miłosza . To będzie także pierwsza impreza kulturalna związana z przejęciem prezydencji przez Polskę w UE.

Jak poinformował PAP rzecznik marszałka województwa podlaskiego, Jan Kwasowski, zarząd województwa podlaskiego postanowił w środę przeznaczyć 400 tys. zł na zrealizowanie przez Ośrodek Pogranicze z Sejn międzynarodowego projektu "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy".

30 czerwca mija 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza . Z tej okazji w Krasnogrudzie na pograniczu polsko-litewskim będzie wielu gości z kraju i z zagranicy zainteresowanych twórczością noblisty. Możliwe, że w imprezie wezmą udział prezydenci Polski i Litwy.

d4co39t

Spotkanie "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy" potrwa trzy dni. W Krasnogrudzie i w Sejnach będzie można obejrzeć wystawy, prezentacje filmowe, wysłuchać koncertów a także wziąć udział w spotkaniach autorskich oraz debatach poetów, filozofów, artystów i polityków.Przedstawiciele ośrodka Pogranicze spodziewają się, że w przedsięwzięciu weźmie udział ok. 2 tys. odbiorców.

"Spotkanie odwołuje się do miłoszowej wizji rodzinnej Europy. Będziemy dyskutowali o wspólnej Europie, ale także o Europie sąsiedzkiej, czyli o tym, co było istotą myśli Miłosza o Europie" - powiedziała PAP szefowa Fundacji Pogranicze Małgorzata Sporek-Czyżewska.

Zaznaczła, że 30 czerwca to ważna data, bo tego dnia zostanie oddane do użytku Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, w dworku, który należał do rodziny Miłoszów. Centrum ma służyć międzynarodowemu dialogowi. W ośrodku mają być prowadzone różne działania związane z wielokulturowością i dziedzictwem Rzeczpospolitej Obojga Narodów: warsztaty artystyczne, kursy, stypendia, działalność wydawnicza.

W centrum powstanie muzeum Miłosza , sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze oraz pracownie artystyczne i rzemieślnicze służące pracy z młodzieżą, m.in. warsztatom artystycznym. Odbudowa obiektu kosztowała 1,6 mln euro.

d4co39t

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza . Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Pierwszy dokument z 1676 r. podaje, że właścicielką Krasnogrudy była Krystyna z Giblów, córka mieszczanina wileńskiego. Od końca XVIII w. do 1939 r. władały tu rody ziemiańskie Eysymontów i Kunatów. Z tych ostatnich wywodziła się matka Czesława Miłosza , Weronika.

d4co39t

Podziel się opinią

Share
d4co39t
d4co39t