Trwa ładowanie...
eseista
10-05-2013 17:14

Eseista Marek Bieńczyk będzie uhonorowany w Alei Pisarzy

Eseista i tłumacz Marek Bieńczyk zostanie uhonorowany tablicą w Alei Pisarzy, która powstaje przy oświęcimskiej bibliotece zwanej "Galerią Książki" - poinformowała w czwartek PAP rzecznik tamtejszego magistratu Katarzyna Kwiecień.

Eseista Marek Bieńczyk będzie uhonorowany w Alei PisarzyŹródło: AKPA
d3ddr9q
d3ddr9q

* Eseista i tłumacz Marek Bieńczyk zostanie uhonorowany tablicą w Alei Pisarzy, która powstaje przy oświęcimskiej bibliotece zwanej "Galerią Książki" - poinformowała w czwartek PAP rzecznik tamtejszego magistratu Katarzyna Kwiecień.*

Na tablicy z brązu znajdzie się cytat z twórczości Bieńczyka oraz jego autograf.

Kwiecień przypomniała, że będzie to druga tablica w Alei. Pierwszą odsłonił jesienią ubiegłego roku prozaik, poeta i dramaturg Andrzej Stasiuk. On też poprowadzi spotkanie Bieńczyka z czytelnikami, tuż po odsłonięciu jego tablicy, które zaplanowano na 24 maja.

Kwiecień dodała, że jesienią uhonorowany zostanie kolejny pisarz. Cały projekt zakłada wmurowanie około 30 płyt w trotuar wiodący do biblioteki.

d3ddr9q

Marek Bieńczyk urodził się w 1956 roku. Jest prozaikiem, eseistą, tłumaczem, historykiem literatury w Instytucie Badań Literackich PAN, współpracownikiem francuskiego kwartalnika "L'atelier du roman". Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits and Writers. Autor m.in. książek: "Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty" (1998), "Kroniki wina" (2001), "Przezroczystość" (2007), powieści "Terminal" (1994) oraz "Tworki" (1999).

Projekt Alei Pisarzy powstał w "Galerii Książki". Nawiązuje do popularnych na całym świecie alei gwiazd. W odróżnieniu od idoli kultury masowej promuje jednak najwyższej próby sztukę słowa. Zdaniem wicedyrektor instytucji Marioli Talewicz ma on także zrównoważyć relacje pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością miasta w kontekście byłego niemieckiego obozu Auschwitz. "Niech słowo +Oświęcim+ nie wywołuje wyłącznie negatywnych konotacji; a przeciwnie, niech stanie się w powszechnej świadomości także synonimem życia, postępu, rozwoju i otwartości" - podkreśliła.

Decyzję o wyborze pisarza podejmuje kapituła, w której zasiada między innymi: poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Budynek biblioteki publicznej w Oświęcimiu został oddany do użytku w 2011 roku po dwóch latach budowy. Gmach kosztował ponad 16 mln zł. Ponad 12 mln zł miasto pozyskało na inwestycję z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny samorządu to ponad 4 mln zł.

d3ddr9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ddr9q