Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel będzie gościem międzynarodowej konferencji naukowej „Pamięć – Świadomość – Odpowiedzialność”, która odbędzie się od 2 do 4 lipca w Oświęcimiu z okazji 60. rocznicy powstania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wicedyrektor placówki Teresa Świebocka powiedziała, że Muzeum otrzymało już potwierdzenie przyjazdu pisarza, który w pierwszym dniu wygłosi wykład na temat pamięci. O świadomości mówić ma profesor Yehuda Bauer z Uniwersytetu Hebrajskiego, a o odpowiedzialności profesor Władysław Bartoszewski .
Bartosz Bartyzel z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy muzeum powiedział, że w konferencji „Pamięć - Świadomość – Odpowiedzialność” wezmą udział największe autorytety w dziedzinie badań nad holokaustem i ludobójstwem oraz jego skutkami. Debata, będzie próbą pogłębionej refleksji nad przyszłymi kierunkami działań muzeum Auschwitz w kontekście wyzwań i zagrożeń współczesnego świata.
– Konferencja będzie najważniejszym wydarzeniem obchodów rocznicy – podkreślił Bartyzel.
Idea założenia muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz narodziła się wśród byłych więźniów kilka miesięcy po wojnie. 2 lipca 1947 roku Sejm przyjął ustawę o zachowaniu terenów i obiektów byłego obozu. Do życia zostało powołane Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Placówka objęło tereny dwóch byłych obozów koncentracyjnych: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau o łącznej powierzchni 191 hektarów. W 1979 roku na wniosek Polski tereny byłego obozu wpisano na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Rocznie placówkę zwiedza około 1 miliona osób.
* Elie Wiesel jest amerykańskim pisarzem i dziennikarzem pochodzenia rumuńsko-żydowskiego.* W czasie wojny był więźniem niemieckich obozów Auschwitz i Buchenwald. Po wojnie wyjechał do Francji, a w 1956 do Stanów Zjednoczonych. Jest profesorem nauk humanistycznych w Boston University. W 1986 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.