Trwa ładowanie...

Ekspozycja rękopisu Konstytucji 3 maja

Share
Ekspozycja rękopisu Konstytucji 3 majaŹródło: Inne
d120mw4

Po raz pierwszy od powstania, księgę z tekstem Konstytucji 3 maja będzie można zobaczyć nie tylko w Warszawie.

Orginał rękopisu Ustawy Rządowej z 1791 roku zostanie zaprezentowany w przededniu rocznicy jej uchwalenia we wrocławskim Ossolineum. Wystawę otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Minister Ujazdowski powiedział, że prezentacja Konstytucji najpierw we Wrocławiu, a następnie Łodzi wiąże się z rozpoczynającą się akcją edukacyjną. Minister podkreślił, że kampania prezentująca oryginał historycznej Konstytucji ma wielkie znaczenie i skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. Dodał, że powinniśmy być dumni z tak doniosłego aktu, który ustanowliliśmy jako pierwsi w Europie i drudzy na świecie.

d120mw4

Krzysztof Dudek dyrektor Narodowego Centrum Kultury powiedział, że prezentacji Konstytucji we Wrocławiu i Łodzi towarzyszyć bądą różnego rodzaju akcje. Będzie akcja bilboardowa, aktorzy łódzkiego Teatru Nowego odegrają scenę podpisania Konstytucji, będzie także wydana specjana eukacyjna gazetka.

Jutro mija 216 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, zwanej później Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, stała się symbolem tradycji niepodległościowych Polski.

d120mw4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d120mw4
d120mw4