Trwa ładowanie...

Ekspozycja rękopisu Konstytucji 3 maja

Ekspozycja rękopisu Konstytucji 3 majaŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Po raz pierwszy od powstania, księgę z tekstem Konstytucji 3 maja będzie można zobaczyć nie tylko w Warszawie.

Orginał rękopisu Ustawy Rządowej z 1791 roku zostanie zaprezentowany w przededniu rocznicy jej uchwalenia we wrocławskim Ossolineum. Wystawę otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Minister Ujazdowski powiedział, że prezentacja Konstytucji najpierw we Wrocławiu, a następnie Łodzi wiąże się z rozpoczynającą się akcją edukacyjną. Minister podkreślił, że kampania prezentująca oryginał historycznej Konstytucji ma wielkie znaczenie i skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. Dodał, że powinniśmy być dumni z tak doniosłego aktu, który ustanowliliśmy jako pierwsi w Europie i drudzy na świecie.

Krzysztof Dudek dyrektor Narodowego Centrum Kultury powiedział, że prezentacji Konstytucji we Wrocławiu i Łodzi towarzyszyć bądą różnego rodzaju akcje. Będzie akcja bilboardowa, aktorzy łódzkiego Teatru Nowego odegrają scenę podpisania Konstytucji, będzie także wydana specjana eukacyjna gazetka.

d1dwxqd

Jutro mija 216 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, zwanej później Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, stała się symbolem tradycji niepodległościowych Polski.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj