Trwa ładowanie...
d2md51x

Ekologia dla najmłodszych: "Basia i śmieci"

Na półki księgarskie trafiła "Basia i śmieci", nowy tytuł w głównej serii Basia i kolejna pozycja znakomitego i lubianego duetu wśród dzieci - Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tym razem autorki książki o Basi zachęcają o dbanie o środowisko
Tym razem autorki książki o Basi zachęcają o dbanie o środowisko (Materiały prasowe)
d2md51x

Tradycyjnie już w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w przewrotny, charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób.
Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska.

- Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem? – pyta mamę Basia. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata.
- Bo wieloryby nie mogą jeść torebek – słusznie zauważa Basia.

Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy.

d2md51x

Zobacz też: Powraca ulubienica najmłodszych: "Basia. Wielka księga pytań"

Przeciętna rodzina wytwarza przez rok ok. tony śmieci. To mniej więcej tyle ile waży cała rodzina niedźwiedzi. Polacy zużywają 10 milionów plastikowych reklamówek dziennie, każdą z nich wykorzystujemy średnio ok. 25 minut, a czas potrzebny do jej rozłożenia się to aż 450 lat! Wspominane przez Basię wieloryby pływają w towarzystwie wielu milionów ton plastiku. Co roku do wód trafia kolejne blisko 13 milionów ton tworzyw sztucznych powiększając te statystyki…

Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się:

- co możemy zrobić, żeby zmienić aktualną sytuację i nasze nawyki,
- czy trzeba używać plastikowych torebek i słomek,
- jak ocalić wieloryba,
- czym jest ekologia,
- jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
- jak nasze działania wpływają na przyrodę.

d2md51x

Szereg tych pytań zadaje sobie i innym Basia w czasie sprzątania pokoju i na spacerze, czyli tam, gdzie są śmieci. A one, niestety, są wszędzie… Autorki serii o Basi Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak po raz kolejny stworzyły opowieść, którą pokochają przedszkolaki, docenią rodzice, i o którą będą zabiegać wszystkie dziecięce biblioteki w kraju.

Doceniając proekologiczny przekaz "Basi i śmieci", książkę swoim patronatem objęły WWF i Greenpeace. Publikacja to również doskonała okazja do rozmowy z dziećmi o wpływie nas samych na otaczające nas środowisko.

Basia ukazuje się od jesieni 2008 r. Do tej pory wydano 35 tomów opowiadań w cyklu głównym oraz Basia i przyjaciele. Kolejne przygody Basi w książkach już po wakacjach.

Więcej o książkach z serii Basia na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.

d2md51x

Podziel się opinią

Share
d2md51x
d2md51x