Trwa ładowanie...

Ekologia dla najmłodszych: "Basia i śmieci"

Na półki księgarskie trafiła "Basia i śmieci", nowy tytuł w głównej serii Basia i kolejna pozycja znakomitego i lubianego duetu wśród dzieci - Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak.

Ekologia dla najmłodszych: "Basia i śmieci"Źródło: Materiały prasowe
d3oxxza
d3oxxza

Tradycyjnie już w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w przewrotny, charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób.
Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska.

- Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem? – pyta mamę Basia. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata.
- Bo wieloryby nie mogą jeść torebek – słusznie zauważa Basia.

Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy.

Przeciętna rodzina wytwarza przez rok ok. tony śmieci. To mniej więcej tyle ile waży cała rodzina niedźwiedzi. Polacy zużywają 10 milionów plastikowych reklamówek dziennie, każdą z nich wykorzystujemy średnio ok. 25 minut, a czas potrzebny do jej rozłożenia się to aż 450 lat! Wspominane przez Basię wieloryby pływają w towarzystwie wielu milionów ton plastiku. Co roku do wód trafia kolejne blisko 13 milionów ton tworzyw sztucznych powiększając te statystyki…

d3oxxza

Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się:

- co możemy zrobić, żeby zmienić aktualną sytuację i nasze nawyki,
- czy trzeba używać plastikowych torebek i słomek,
- jak ocalić wieloryba,
- czym jest ekologia,
- jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
- jak nasze działania wpływają na przyrodę.

Szereg tych pytań zadaje sobie i innym Basia w czasie sprzątania pokoju i na spacerze, czyli tam, gdzie są śmieci. A one, niestety, są wszędzie… Autorki serii o Basi Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak po raz kolejny stworzyły opowieść, którą pokochają przedszkolaki, docenią rodzice, i o którą będą zabiegać wszystkie dziecięce biblioteki w kraju.

Doceniając proekologiczny przekaz "Basi i śmieci", książkę swoim patronatem objęły WWF i Greenpeace. Publikacja to również doskonała okazja do rozmowy z dziećmi o wpływie nas samych na otaczające nas środowisko.

Basia ukazuje się od jesieni 2008 r. Do tej pory wydano 35 tomów opowiadań w cyklu głównym oraz Basia i przyjaciele. Kolejne przygody Basi w książkach już po wakacjach.

Więcej o książkach z serii Basia na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.

d3oxxza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oxxza

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj