Wydawniczy dorobek najbardziej znanej instytucji emigracyjnej, jaką była paryska „Kultura”, można od czwartku oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Wystawę „Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury” zorganizowano w ramach obchodów Roku Jerzego Giedroycia.
– Jerzy Giedroyć bardzo cenił wszelką działalność na rzecz zachowania tożsamości obywateli Rzeczpospolitej, w tym i mniejszości narodowych – powiedział otwierając wystawę dyrektor Biblioteki Narodowej, Michał Jagiełło.
Jagiełło przypomniał okoliczności, w jakich Giedroyć, nie dopuszczając najmniejszego sprzeciwu, jedną rozmową telefoniczną wymógł na nim wydawanie miesięcznika „Nowaja Polsza” - społeczno- politycznego periodyku w języku rosyjskim, adresowanego przede wszystkim do inteligencji Rosji oraz czytających po rosyjsku obywateli innych republik byłego Związku Radzieckiego.
Na wystawie prezentowane są liczne egzemplarze „Kultury”, książki oraz fotografie z archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.
– Jesteśmy zadowoleni z tego, że dzięki wystawie przybliżamy postaci autorów, którzy wyszli z tej słynnej „Dziupli kultury”, jak o niej mawiał Miłosz. To są naprawdę największe nazwiska w literaturze polskiej XX wieku – powiedziała komisarz wystawy, Agnieszka Mitkowska.
– Jerzy Giedroyć bardzo dbał, aby książki wydane w Paryżu trafiały do Biblioteki Narodowej. Dzięki temu jest ona jedną z niewielu w Polsce, które mają pełen komplet publikacji Instytutu Literackiego – dodała Mitkowska.
Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Bibliotekę Narodową w Warszawie i polsko-amerykański The Milosz Institute.
Uroczysta inauguracja Roku Giedroycia miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie 14 marca 2006. Na czele Komitetu Honorowego Obchodów stanął prof. Władysław Bartoszewski . Po zakończeniu prezentacji w Bibliotece Narodowej, wystawa trafi m.in. w Krakowa, Wrocławia, Lublina i Łodzi.