Dziś w Krakowie odbyła się premierowa, ogólnopolska prezentacja Tryptyku rzymskiego, najnowszego dzieła papieża. Tryptykowi towarzyszą niezwykłe emocje, bo to pierwszy poemat, który Karol Wojtyła napisał jako głowa Kościoła katolickiego.
Uroczysta prezentacja odbyła się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich o godz. 13:00. Zaproszono na nią najważniejsze osobistości Kościoła, przedstawicieli władz oraz świata kultury.
Podczas polskiej premiery poematu fragmenty Tryptyku rzymskiego czytał aktor Starego Teatru w Krakowie Krzysztof Globisz. Papieski tekst w jego interpretacji został dołączony na płycie CD do polskiego wydania książki.
Tryptyk rzymski składa się z trzech części. Pierwsza zatytułowana Strumień jest refleksją nad pięknem, a zarazem przemijaniem świata i człowieka.
W drugiej - Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej - papież kontynuuje rozmyślania nad tajemnicą stworzenia ukazaną przez Michała Anioła. Ostatnia, trzecia część - Wzgórze w krainie Moria - jest historią Abrahama ofiarującego swojego syna Izaaka.
Na okładce polskiego wydania Tryptyku rzymskiego umieszczono reprodukcję Sybilli Libijskiej Michała Anioła, którego freski z Kaplicy Sykstyńskiej są motywem drugiej części poematu. Obok tekstu w książce jest także fragment rękopisu Strumienia - początku poematu, który Jan Paweł II pisał podczas minionych wakacji w Castel Gandolfo.
Pierwszy nakład książki, dostępnej w twardej i miękkiej oprawie, to 300 tys. Egzemplarzy. Zainteresowanie Tryptykiem jest tak ogromne. Poemat zamówiły nie tylko księgarnie, ale także kioski, a nawet sklepy spożywcze.
Jan Paweł II już w poniedziałek w Watykanie otrzymał specjalny egzemplarz polskiego wydania Tryptyku. Wg bp krakowskiego Kazimierza Nycza "na Ojcu Świętym zrobił on duże wrażenie".