Trwa ładowanie...

Dziennikarska nagroda im. Ilarii Alpi dla Ryszarda Kapuścińskiego

Share
Dziennikarska nagroda im. Ilarii Alpi dla Ryszarda KapuścińskiegoŹródło: Inne
d2k2yvh

Na rzymskim Kapitolu odbyła się ceremonia wręczenia Ryszardowi Kapuścińskiemu dziennikarskiej nagrody imienia Ilarii Alpi.

Wybitny pisarz i reportażysta otrzymał nagrodę, przyznawaną od 1994 roku, za całokształt twórczości.

Patronka nagrody Ilaria Alpi była reporterką wojenną telewizji publicznej RAI, która zginęła 12 lat temu w Somalii, dokąd pojechała relacjonować toczącą się tam krwawą wojnę domową.

d2k2yvh

Kapituła wyróżnienia podkreśliła, że twórczość Ryszarda Kapuścińskiego przyczynia się do wzrostu świadomości obywatelskiej na temat tego, co dzieje się w Afryce i na całym biednym Południu globu, które jest mu tak bliskie.
– Jest mistrzem poważnego dziennikarstwa, którego celem jest poszukiwanie prawdy i zbieranie świadectw ludzi najbardziej zapomnianych na świecie – mówiono w czasie uroczystości w Pałacu Senatorskim.

Polski pisarz odbierając nagrodę podkreślił, że dziennikarstwo jest nie tylko zawodem, ale także misją, której celem jest dotarcie do prawdy.
– Ale ta prawda jest bardzo kapryśną i paradoksalną boginią i broni dostępu do siebie, a czasem wymaga najwyższej ofiary. Nie ma innej drogi do osiągnięcia prawdy – dodał.

Reporter wojenny telewizji RAI Maurizio Torrealta powiedział podczas uroczystości, że * Ryszard Kapuściński jest postacią legendarną, mitem i mistrzem* zawodu.

W ceremonii uczestniczyli rodzice Ilarii Alpi, obecny był także włoski dziennikarz-podróżnik Ettore Mo, nazywany niekiedy włoskim Kapuścińskim .

d2k2yvh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2yvh