Trwa ładowanie...

Dziennik 14-letniej Rutki Laskier z Oświęcimia

Dziennik 14-letniej Rutki Laskier z OświęcimiaŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W poniedziałek w Jerozolimie odbyła się uroczysta prezentacja angielskiego i hebrajskiego wydania dziennika Rutki Laskier, 14-letniej Żydówki z Będzina, która zginęła w 1943 roku w Auschwitz.

Oryginał dziennika został przekazany Instytutowi Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem (Jad wa-Szem) przez panią Stanisławę Sapińską, dzięki której ocalał - poinformowała PAP przedstawicielka instytutu Estee Yaari.

Pani Sapińska 63 lata przechowywała dziennik Rutki; traktowała go jako pamiątkę. Jest to zwykły zeszyt, w którym od stycznia do kwietnia 1943 roku na 60 stronach Rutka, inteligentna i oczytana dziewczynka z zamożnego domu, notowała swoje obserwacje i przeżycia.

Kiedy w sierpniu 1943 roku ostatecznie likwidowano getto będzińskie, jego mieszkańców wywieziono do Auschwitz. Tam zginęła Rutka oraz jej matka i młodszy brat. Jej dziennik to przejmujące świadectwo pragnienia, by przetrwać.

d29coz4

W przekazaniu dziennika do zbiorów Yad Vashem wzięli udział izraelski ambasador w Polsce Dawid Peleg, mieszkająca w Izraelu siostra Rutki - Zahava Sherz oraz przewodniczący Światowej Organizacji Żydów z Zagłębia - Abraham Green.

Dziennik, opublikowany w Izraelu, zawiera wstęp napisany przez Zahavę Sherz oraz historyczne wprowadzenie autorstwa Belli Gutterman.

Polskie wydanie, z adiustowanym zapisem tekstu oraz faksymile oryginału ukazało się w zeszłym roku. Wydał go „Dziennik Zachodni”, którego dziennikarka przyczyniła się do opublikowania pamiętnika. Opatrzono go odnalezionymi zdjęciami Rutki oraz przedwojennymi zdjęciami Będzina.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj