Od kilku tygodni wszyscy amerykańscy fani komiksów żyją Dniem Darmowego Komiksu – wydarzeniem, które co roku wzbudza wielkie zainteresowanie nie tylko wśród znawców. Czy w Polsce doczekamy się kiedyś podobnego święta?
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Joe Field – publicysta komiksowy, który w 2001 roku na stronie internetowej Flying Colors Comics zaproponował by w ten sposób promować historyjki obrazkowe. Idea się przyjęła i od 2002 roku w pierwszą sobotę maja w księgarniach i comics shopach w całych Stanach Zjednoczonych rozdawane są darmowe egzemplarze komiksów. Free Comics Book Day zawsze powiązany jest także z premierą jakiegoś wysokobudżetowego filmu na podstawie komiksu, by podczepić się pod jego machinę promocyjną (w tym roku jest to oczywiście X-Men Geneza: Wolverine; producenci filmu wsparli zresztą Free Comics Book Day wypuszczając specjalny trailer przed którym Hugh Jackman tłumaczy o co w całej sprawie chodzi).
W tym roku święto przypada na 2 maja. Szacuje się, że w najbliższą sobotę w całych Stanach rozdanych zostanie ponad dwa miliony zeszytów. Wydawnictwa specjalnie na tą okazję przygotowywały tytuły, które mają zachęcić czytelników do ich serii. W tym roku każdy szanujący się amerykański fan komiksów czeka na swój darmowy egzemplarz zerowego zeszytu The Blackest Night – nowej miniserii z uniwersum DC Comics (między innymi Batman i Green Lantren), która ma mocno namieszać wśród popularnych bohaterów. Swoich darmowych zeszytów doczekały się także takie tytuły jak: Savage Dragon, Avangers, Aliens/Predator, Star Wars, Wolverine czy Transformers.
Dzień Darmowego Komiksu nie ogranicza się tylko do Stanów Zjednoczonych – jego organizatorzy chwalą się, że darmowe komiksy rozdawane są aż w 30 państwach. Od dwóch lat tą tradycję stara się na polski grunt przenieść Paweł Timofiejuk – prowadzący wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy. Do każdego kupowanego komiksu z tego wydawnictwa Timofiejuk dokłada zeszyt za symbolicznego grosza. Dwa lata temu był to krótki komiks Michała Śledzińskiego Bears of War, zaś w ubiegłym roku rozdawano Bez urazy portugalskiego artysty José Carlosa Fernandesa. Polski Dzień Darmowego Komiksu organizowany jest w październiku, by wykorzystać zainteresowanie wokół Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Timofiejuk zapowiada, że w tym roku także postara się wydać darmowy komiks. Narzeka jednak, że jego inicjatywy nie podjęło żadne inne wydawnictwo. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja się zmieni, bowiem taki sposób propagowania czytelnictwa to zaprawdę słuszna idea.