Rodzice powinni uważać. Chodzi o nową książeczkę o Dianie
W popularnej serii książeczek dla dzieci "Mali WIELCY" ukaże się wkrótce część poświęcona życiu i działalności księżnej Diany. Już teraz wiadomo, że autorka nie uniknęła wyjątkowo trudnych tematów, co zaniepokoiło psychiatrę, który boi się o wpływ takiej treści na młodych czytelników.
María Isabel Sánchez Vegara od kilku lat współpracuje z różnymi ilustratorami nad serią książeczek dla dzieci "Little People, Big Dreams". W Polsce ukazują się one pod szyldem "Mali WIELCY" dzięki wyd. Smart Books. Hiszpańska autorka stworzyła inspirujące minibiografie takich postaci jak Maria Skłodowska-Curie, Pablo Picasso, Albert Einstein, Coco Chanel, Steve Jobs, Marilyn Monroe, John Lennon, Martin Luther King czy królowa Elżbieta II.
We wrześniu ma się ukazać anglojęzyczna wersja kolejnej części, tym razem poświęconej księżnej Dianie. "Po zdobyciu nagłej sławy Diana wykorzystała swój status, aby zwrócić uwagę na szereg kwestii charytatywnych na całym świecie, jednocześnie wychowując swoich dwóch synów, aby mieli większy kontakt ze światem poza pałacem" - czytamy w opisie wydawcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ranking popularności royalsów: Meghan nie jest ostatnia, a król wcale nie jest pierwszy
Vegara przedstawia Dianę nie tylko jako "ikonę stylu i wdzięku", znaną z działalności charytatywnej. Ale nawiązuje także do problemów psychicznych "księżnej ludzkich serc".
Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że Diana "ilekroć czuła się samotna, szukała pocieszenia w jedzeniu wszystkich ciast, jakie mogła znaleźć w królewskich kuchniach".
"Ale to słodkie uczucie komfortu nie trwało długo" - czytamy w książeczce dla dzieci, której autorka pisze wprost, że Diana "próbowała pozbyć się całego jedzenia, które zjadła, wywołując u siebie odruch wymiotny".
Na kolejnych stronach Vergara zwróciła uwagę, że Diana "była jedną z pierwszych sławnych osób, które mówiły o swoich zmaganiach z bulimią, pomagając innym stawić czoła tej chorobie". Taki walor edukacyjny budzi jednak niepokój ekspertów.
- Mam mieszane uczucia co do umieszczenia tego w książce dla dzieci. Wydaje się słuszne, aby zmagania Diany z chorobą psychiczną znalazły się w książce o jej życiu. Ale zawsze istnieje ryzyko, że uwzględnienie takich szczegółów może nieświadomie wprowadzić ten pomysł do głów dzieci - komentował dla "Daily Mail" dr Max Pemberton.
- Widziałem to w szkołach, gdzie u jednego dziecka rozwijały się zaburzenia odżywiania, a próbując rozwiązać ten problem, nauczyciele nieumyślnie nakłaniają innych do spróbowania tego, co powoduje, że popadają w spiralę zaburzeń odżywiania - dodał psychiatra, który oprócz etatu w szpitalu zajmuje się też dziennikarstwem i pisaniem książek popularnonaukowych o tematyce medycznej.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" ogłaszamy zwycięzcę starcia kinowych hegemonów, czyli "Barbie" i "Oppenheimera", a także zaglądamy do "Silosu", gdzie schronili się ludzie płacący za Apple TV+. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.