Trwa ładowanie...

"Dziady na Mickiewicza". Sztuka poszła protestować

W nocy z 31 października na 1 listopada odbył się performance "Dziady na Mickiewicza". Grupa artystów wystawiła inspirowany "Dziadami" spektakl z okien żoliborskiego mieszkania, które znajduje się naprzeciw domu Jarosława Kaczyńskiego. Performance przyciągnął kilkaset osób.

Michał Szpak wziął udział w "Dziadach na Mickiewicza"Michał Szpak wziął udział w "Dziadach na Mickiewicza"Źródło: instagram
d33wonq
d33wonq

To właśnie tej nocy, zgodnie z tradycją, obchodziło się dziady. "W dzień, w którym kiedyś nocą odprawiano w Polsce obrzęd dziadów, zapraszamy na DZIADY Mickiewicza na warszawski Żoliborz. Z inicjatywy mieszkańców ulicy Mickiewicza powstał performans oparty na tekście polskiego wieszcza. Duchy z drugiej części DZIADÓW wracają̨, żeby dostać́ to, czego zabrakło im za życia. I niektóre to dostają̨. Inne zamiast dostać to, czego chcą̨, dostają̨ to, czym same szczodrze obdarowywały innych i czego wcale nie chciałyby doświadczyć́ na własnej skórze. Karma is bitchy" – czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Jedno z mieszkań na drugim piętrze w pobliskim bloku zamieniło się w scenę - w szerokim oknie wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki: Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Maria Sadowska i Michał Szpak. Happening zakończył się przed godziną 20.

Ludzie zebrani pod oknem bili brawo, gdy padły słowa: "Wszelki duch! Jakaż potwora! Widzicie w oknie upiora?". Tłum krzyczał też razem z artystami słynne "A kysz!".

Zaskakujące, jak aktualny i wielowymiarowy okazał się żoliborski happening. "Czas nie wytrawił współczesności 'Dziadów'. Ona nadal parzy. W "Dziadach" jest dynamit i ten dynamit wybuchł na premierze!" pisał Jan Kott o "Dziadach" w reżyserii Bardiniego w 1957 r. A Inscenizacja "Dziadów" Kazimierza Dejmka z 1967 r. przeszła do historii jako spektakl będący początkiem przemian w Polsce Ludowej.

Dziś to partia rządząca chętnie posługuje się retoryką romantyzmu. Sięgnięcie po "Dziady" przez protestujących to symboliczne odbicie z rąk PiS-u tej romantycznej tradycji. Wystawienie spektaklu w mieszkaniu przywodzi na myśl działanie Teatru Domowego, nieakceptowanego przez władze PRL, który działał w mieszkaniu aktorki Ewy Dałkowskiej. Ale też zwraca uwagę na niewesołą sytuację teatrów w czasie pandemii.

Protesty w Polsce wybuchły po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia ws. aborcji. Setki tysięcy osób w całej Polsce wychodzą na ulice, mimo trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń.

d33wonq

Wielu zwraca uwagę na to, że protesty przebiegają pokojowo i mają wręcz karnawałowy charakter. Oprócz haseł, w których nie brakuje wulgaryzmów, z głośników dobiega muzyka, a protestanci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej kreatywnych transparentów.

"Odkrywamy karty". Juliusz Machulski: "jestem rozczarowany rządzącymi"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33wonq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33wonq