Trwa ładowanie...

Dżem z płatków róży, czyli kuchnia polska po angielsku

Niezwykła polska książka kucharska zatytułowana "Dżem z płatków róży" ukazała się na brytyjskim rynku czytelniczym nakładem wydawnictwa Tabula Books.

Dżem z płatków róży, czyli kuchnia polska po angielskuŹródło: "__wlasne
d2qoi41
d2qoi41

Niezwykła polska książka kucharska zatytułowana Dżem z płatków róży ukazała się na brytyjskim rynku czytelniczym nakładem wydawnictwa Tabula Books.

Dżem z płatków róży (Rose Petal Jam: Recipies & Stories from a Summer in Poland) nie jest typową książką kucharską. Jej niezwykłość bierze się stąd, iż oprócz przepisów kucharskich jest alfabetem wspomnień, przewodnikiem po polskiej kulturze, zapisem letnich wędrówek i albumem fotograficznym.

Wydana w kwietniu książka polsko-australijskiej pary Beaty Zatorskiej i Simona Targeta jest na wysokim poziomie poligraficznym, bogato ilustrowana i dostępna w cenie 25 funtów, 30 USD (ok. 120 zł), co na tutejszym rynku czytelniczym nie jest dużo, jak na 320-stronicową książkę w twardej okładce.

Może być dobrym prezentem dla Anglików mających o Polsce mgliste wyobrażenie, lub dla osób gustujących w kulinarnych nowinkach. Książka wywołuje też silne uczucie nostalgii za Polską wśród osób od lat mieszkających za granicą i nie żyjących jej sprawami na co dzień.

Zatorska urodziła się w Polsce i jest lekarką mieszkającą w Sydney. Jej mąż Simon pochodzi z Anglii, jest absolwentem Cambridge, a w Australii zajmuje się filmową dokumentalistyką. W Polsce oboje kupili rodzinny dom, który odwiedzają, gdy tylko mają czas.

d2qoi41

Autorka zaznacza, że zamiłowanie do kuchni autorka przejęła po babci - lwowiance owdowiałej w wieku 26 lat, zawodowej kucharce, która wychowywała ją w zastępstwie matki w małej wsi w województwie jeleniogórskim u podnóża Karkonoszy w domu pełnym aromatów. Jej wiedzy o leczniczych właściwościach ziół zawdzięcza też zainteresowanie medycyną od wczesnych lat.

Gdy po latach pobytu w Australii przyjechała do Polski babcia już nie żyła - wspomina Zatorska - ale ona znalazła pisane babci ręką pożółkłe kartki z kulinarnymi przepisami.

Książka jest efektem zarówno podróży autorki w przeszłość - do wspomnień dzieciństwa i historii rodziny przesiedlonej na ziemie zachodnie z kresów, jak i letnich turystycznych eskapad po Polsce.

50 przepisów kulinarnych dowodzi, że polska kuchnia jest subtelna i różnorodna. Niektóre przepisy Zatorska przejęła po babci, na inne wpadła sama eksperymentując, a jeszcze inne to potrawy dobrze wszystkim znane.

Ładną angielszczyzną opisano jak przyrządzić pierogi w różnych odmianach, śledzia w kwaśnej śmietanie, wieprzowinę w cebuli z kminkiem, czerwony barszcz, kluski śląskie, bigos itd., nie mówiąc o pierniku, makowcu, kompocie truskawkowym, wiśniowej nalewce czy pączkach wypełnionych dżemem z płatków róży, który dał książce tytuł.

d2qoi41

Jak wspomina autorka, rolą pięcioletniej Beatki było zbieranie płatków dzikiej róży na dżem do pączków. Płatki musiały zostać zebrane o świcie tuż po rozwinięciu, zanim nie wytraciły zapachu na słońcu. Ubijano je kamiennym moździerzem dodając cukru. Ich zapach nazywa Zatorska "perfumami lata".

W kulinarne przepisy wplecione są wspomnienia Polski z czasów Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, za których rządów autorka dorastała, opowieści o Polakach spotkanych przez nią na Antypodach, turystyczne impresje z podróży po Polsce.

Dużej klasy zdjęcia uzupełniają wiersze Wisławy Szymborskiej , Karola Wojtyły, Czesława Miłosza i Cypriana Kamila Norwida w polskim oryginale i tłumaczeniu na angielski. Są też reprodukcje płócien Olgi Boznańskiej i Stanisława Wyspiańskiego , a także rodzinne zdjęcia autorki.

d2qoi41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qoi41