Dokumentacja 50-lecia działalności Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie) oraz pamiątki rodzinne wnuczki pisarza tworzą dwie wystawy, które we wtorek otwarto w placówce poświęconej autorowi Trylogii .
Na pierwszej wystawie zaprezentowano dokumenty, zdjęcia, a także wydawnictwa ukazujące rozwój placówki. Są wśród nich katalogi wystaw, informacje o spotkaniach, koncertach, promocjach książek, ekslibrisy, stemple, medale, zdjęcia sławnych osób odwiedzających muzeum, m.in. Jerzego Kawalerowicza czy Daniela Olbrychskiego.
Jak powiedziała kierownik muzeum Lidia Putowska, wystawa związana jest mocno z rodziną pisarza, gdyż dzięki niej muzeum powstało. Zaprezentowano akt darowizny oraz korespondencję dzieci Sienkiewicza , które wymieniały opinię na ten temat.
Drugą ekspozycję tworzy testamentowy dar wnuczki pisarza Marii Korniłowicz, która przekazała muzeum pamiątki rodzinne. Jest wśród nich m.in. korespondencja Stefana Żeromskiego , Jarosława Iwaszkiewicza i Kazimiery Iłłakowiczówny , adresowana do córki pisarza.
Wśród eksponatów jest m.in. gipsowe popiersie córki pisarza Jadwigi Korniłowicz, wykonane przez Jana Nalborczyka, dwa obrazy przez nią namalowane, dwutomowa, bogato ilustrowana biblia z dedykacją od tłumacza ks. Zygmunta Chełmickiego, rękopis pierwszego pamiętnika pierwszej żony pisarza Marii z Szetkiewiczów.
* Sienkiewicz otrzymał dworek w Oblęgorku wraz z majątkiem jako dar narodowy w 1900 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej.* Był to letnia rezydencja mieszkającego na stałe w Warszawie pisarza.
Od 1958 roku w domu mieści się muzeum, które powstało dzięki dzieciom pisarza - Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi - którzy przekazali dworek w darowiźnie narodowi.