Trwa ładowanie...
dgu08q9
muzeum
23 kwietnia 2010, 13:47

Dwie wystawy na jubileusz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

dgu08q9
dgu08q9

Dokumentacja 50-lecia działalności Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie) oraz pamiątki rodzinne wnuczki pisarza tworzą dwie wystawy, które we wtorek otwarto w placówce poświęconej autorowi Trylogii .

Na pierwszej wystawie zaprezentowano dokumenty, zdjęcia, a także wydawnictwa ukazujące rozwój placówki. Są wśród nich katalogi wystaw, informacje o spotkaniach, koncertach, promocjach książek, ekslibrisy, stemple, medale, zdjęcia sławnych osób odwiedzających muzeum, m.in. Jerzego Kawalerowicza czy Daniela Olbrychskiego.

Jak powiedziała kierownik muzeum Lidia Putowska, wystawa związana jest mocno z rodziną pisarza, gdyż dzięki niej muzeum powstało. Zaprezentowano akt darowizny oraz korespondencję dzieci Sienkiewicza , które wymieniały opinię na ten temat.

Drugą ekspozycję tworzy testamentowy dar wnuczki pisarza Marii Korniłowicz, która przekazała muzeum pamiątki rodzinne. Jest wśród nich m.in. korespondencja Stefana Żeromskiego , Jarosława Iwaszkiewicza i Kazimiery Iłłakowiczówny , adresowana do córki pisarza.

dgu08q9

Wśród eksponatów jest m.in. gipsowe popiersie córki pisarza Jadwigi Korniłowicz, wykonane przez Jana Nalborczyka, dwa obrazy przez nią namalowane, dwutomowa, bogato ilustrowana biblia z dedykacją od tłumacza ks. Zygmunta Chełmickiego, rękopis pierwszego pamiętnika pierwszej żony pisarza Marii z Szetkiewiczów.

* Sienkiewicz otrzymał dworek w Oblęgorku wraz z majątkiem jako dar narodowy w 1900 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej.* Był to letnia rezydencja mieszkającego na stałe w Warszawie pisarza.

Od 1958 roku w domu mieści się muzeum, które powstało dzięki dzieciom pisarza - Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi - którzy przekazali dworek w darowiźnie narodowi.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj