Trwa ładowanie...

Dwa portrety pędzla Witkacego trafią do Polski

Dwa portrety pędzla Witkacego trafią do PolskiŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało w darze dwa portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Oba przedstawiają Gabrielę Czarniecką-Berezowską, która na początku XX wieku przyjeżdżała do Zakopanego na wypoczynek.

– To niezwykle wartościowy i ciekawy dar, przekazany nam przez mieszkającą w Londynie ponad 90-letnią Danutę Wójcicką. Portrety przedstawiają jej matkę – powiedział Eugeniusz Nowak z krakowskiego Muzeum Narodowego, który odebrał dar w stolicy Wielkiej Brytanii.

Pierwszy z portretów, namalowany farbą olejną na płótnie, powstał w roku 1912 i jest przykładem jeszcze młodopolskiego w duchu malarstwa portretowego artysty. Dodatkowej wartości dziełu dodaje fakt, że jest ono znane z fotografii wykonanej przez samego Witkacego. Obraz później został uznawany za zaginiony.

d2d96f6

Jak wynika ze wstępnych oględzin krakowskich specjalistów obraz o wymiarach ok. 25 na 30 cm został dość znacznie przycięty w stosunku do oryginalnego formatu i naklejony na tekturę. Wymaga też konserwacji.

Drugie dzieło, wykonane w technice pastelu w 1936 roku, jest przykładem portretu narysowanego w ramach Firmy Portretowej Stanisław Ignacy Witkiewicz. Pastel ten, jak sam artysta zaznaczył w podpisie, został narysowany w typie B, określanym w regulaminie firmy następująco: rodzaj bardziej charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury. Robota bardziej kreskowa niż typu A z pewnym odcieniem cech charakterystycznych, co nie wyklucza „ładności” w portretach kobiecych. Stosunek do modela obiektywny.

Zdaniem Światosława Lenartowicza z Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby Muzeum obie prace stanowią bardzo cenny nabytek. Do tej pory krakowskie muzeum posiadało bowiem jedynie dwa wizerunki wykonane przez Witkacego przed rokiem 1914. Dodatkową wartość historyczną nadaje portretom fakt, że przedstawiają one tę samą osobę.

Muzeum planuje pokazanie obu dzieł po dokonaniu niezbędnych konserwacji w przygotowywanej właśnie Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.

Zobacz galerię portretów pędzla Witkacego

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj