Trwa ładowanie...

Duży Dong dla wydawnictwa Bajka

Duży Dong dla wydawnictwa Bajka

Duży Dong dla wydawnictwa BajkaŹródło: Wydawnictwa Bajkal
dbyulev
dbyulev

Dużego Donga, nagrodę za najbardziej wartościową książkę dla dzieci, otrzymało Wydawnictwo Bajka za książkę Zielony i Nikt Małgorzaty Strzałkowskiej . Książka ta jest piękną baśnią filozoficzną z ważnym etycznym przesłaniem - uzasadniało decyzję jury.

We wtorek w Bibliotece Głównej m. st. Warszawy odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Donga, którą co roku przyznaje Polska Sekcja Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych(IBBY). Konkurs, który adresowany jest do wydawców, ma promować najbardziej wartościową literaturę dziecięcą, która jest wydawana w Polsce.

- Laureatem Dużego Donga jest wydawnictwo Bajka za książkę Zielony i Nikt Małgorzaty Strzałkowskiej - ogłosiła werdykt przewodnicząca jury Dorota Koman.
Jak mówiła, w konkursie jury brało pod uwagę nie tylko walory literackie, plastyczne i merytoryczne, ale również staranność wydania.

- To jest książka, która jak najdłużej powinna zostać w pamięci czytelników - oceniła w rozmowie Koman.

dbyulev

- Zielony i Nikt jest bardzo piękną baśnią filozoficzną opowiadającą o osamotnieniu siedzącego w starej studni Nikta, które przełamuje przychodzący do niego i otwarty na świat Zielony - opowiadała przewodnicząca jury, podkreślając, że książka ta, podobnie jak Mały Książę , jest wartościowa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

- Ta książka jest zapisem samotności człowieka, ale także wyrażeniem jego potrzeby kontaktu z innymi - mówiła Kuman.
Dodała też, że w książce na uwagę zasługują piękne ilustracje Piotra Fąfrowicza.

- Tam jest taki obraz wyrastającej zielonej gałązki, która symbolizuje podanie drugiemu pomocnej ręki - zauważyła.

W konkursie ogłoszono także laureata Małego Donga - nagrodę przyznawaną przez jury dziecięce. Według dzieci, w 2010 r. najciekawsze dla nich propozycje - LonNiedyn Chiny Mieville'a i dwa pierwsze tomy trylogii Dary Anioła Cassandry Clare - przedstawiło wydawnictwo MAG.

dbyulev

- To książki, które są interesujące dla wszystkich miłośników fantastyki połączonej ze światem realnym - powiedziała 12-letnia Katarzyna Borza, która przewodniczyła 11-osobowemu jury.
- Wybraliśmy LonNiedyn i Dary Anioła , bo po prostu podczas czytania nie można się od nich oderwać - podkreśliła.

Jak opowiadała, LonNiedyn przedstawia przygody dwóch londyńskich dziewczynek, które dzięki magii przenoszą się do krainy z baśni - LonNiedynu; miejsca, w którym znajdują się zapomniane przedmioty z prawdziwej stolicy Wielkiej Brytanii.

- Cała fabuła kręci się wokół walki dziewczynek ze Smogiem, który jest dla LonNiedynu ogromnym zagrożeniem - zaznaczyła. Z kolei Dary Anioła - jak mówiła - opowiadają o odkryciu przez Clary, bohaterkę książki, świata, w którym żyją anioły i wampiry.

dbyulev

W konkursie Nagroda Donga brane są propozycje nadesłane przez oficyny zainteresowane oceną swoich publikacji. Nagrodzeni otrzymują statuetki Donga, postaci literackiej wykreowanej przez Edwarda Leara oraz dyplomy honorowe. Niezależnie od siebie pracują dwa zespoły jurorów: jeden złożony z profesjonalistów (pisarzy, krytyków, redaktorów, grafików i poligrafów), drugi z dzieci - adresatów książek. Główną nagrodą jury profesjonalnego jest Duży Dong, jury dziecięcego - Mały Dong

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj