Prawa autorskie do Dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej wygasną dopiero w 2051 roku, a nie 1 stycznia 2009 roku - poinformowała s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Koalicja Otwartej Edukacji podała we wtorek nazwisko siostry Faustyny Kowalskiej wśród około 500 autorów, których prawa autorskie wygasają w przyszłym roku, co oznacza, że będzie można swobodnie je publikować.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, będące właścicielem praw autorskich do Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej , sprostowało tę informację. W myśl obowiązującego obecnie prawa, w sytuacji, gdy właścicielem praw autorskich jest ktoś inny niż autor, na przykład - jak w przypadku siostry Faustyny - zgromadzenie zakonne, okres ich obowiązywania wynosi nie 70 lat od śmierci autora, lecz 70 lat od daty pierwszej publikacji dzieła.
W 2009 roku mija 70 lat od śmierci siostry Faustyny , ale Dzienniczek ukazał się drukiem dopiero w 1981 roku.Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia dysponuje więc prawami autorskimi do tej książki aż do 2051 roku.
Siostry nie ograniczają dostępu do tekstu - na ich stronach internetowych zamieszczono pełen tekst Dzienniczka - chcą jednak zachować kontrolę nad jego publikacjami, także w internecie. Jak zaznaczyły na stronie internetowej Zgromadzenia, kopiowanie, powielanie, upowszechnianie na różnych płaszczyznach w całości lub w częściach do tak zwanych dzieł zależnych, także na stronach internetowych, wymaga pisemnej zgody Zgromadzenia.
Dzienniczek siostry Faustyny - jedyna książka autorstwa Św. Faustyny Kowalskiej, stanowiąca zapis jej duchowych przeżyć - był pisany w 6 zeszytach w latach 1934-1938. Siostra Faustyna - mistyczka, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego - pisała dzienniczek na polecenie swojego spowiednika, ks. Michała Sopoćko, i przełożonych. Opisała w nim swoje mistyczne wizje spotkań z Jezusem.
W 1959 roku Stolica Apostolska zakazała propagowania Dzienniczka . Jak się okazało, przyczyną było błędne tłumaczenie zapisów siostry Faustyny . Zakonnica, która przepisywała zeszyty, opuściła niektóre zdania i nie wyróżniła wypowiedzi Pana Jezusa, co sprawiało wrażenie, że Faustyna żąda czci dla siebie.
Zakaz rozpowszechniania książki zdjął w 1978 roku Jan Paweł II. Stało się to po wyjaśnieniu wątpliwości i nowym zredagowaniu Dzienniczka . W 2000 roku papież Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę .
Pierwsze krytyczne wydanie Dzienniczka ukazało się w 1981 roku. Od połowy lat 80. w Polsce ukazuje się co roku nowe wydanie Dzienniczka , który jest tłumaczony na wiele języków, ostatnio także na arabski.