Trwa ładowanie...
d1bw864

Michał Sopoćko

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Michał Sopoćko (ur. 1.11.1888 r. - 15.02.1975 r.) był pochodzącym z polski duchownym, doktorem habilitowanym teologii i błogosławionym Kościoła katolickiego. Sopoćko założył Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz był spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej.

Michał Sopoćko – urodziny i młodość

Michał Sopoćko przyszedł na świat w Juszewszczyznie (Nowosady) znajdującej się na Wileńszczyźnie w powiecie oszmiańskim. Pierwszą edukację odebrał w miejskiej szkole w Oszmianie, po czym w 1910 roku wstąpił do Duchownego Seminarium w Wilnie, gdzie w 1914 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Michał Sopoćko – duszpasterstwo

Michał Sopoćko po otrzymaniu święceń rozpoczął w latach 1914 - 1918 pracę wikariusza w Tryboszkach. Następnie pełnił stanowisko kapelana Wojska Polskiego w Wilnie i w Warszawie w latach 1927 - 1932. W międzyczasie Michał Sopoćko służył również jako ojciec duchowny w Seminarium Duchownym w Wilnie (1927 – 1932), a 1 marca 1926 roku uzyskał tytuł doktora teologii, broniąc rozprawy pt. ''Etyka rodziny w prawodawstwie polskim'', którą napisał pod kierownictwem ks. prof. Franciszka Jehliczki na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz tego w 1926 roku Michał Sopoćko został ojcem duchownym w seminarium wileńskim, a w 1934 roku przeszedł habilitację na Wydziale Teologii Katolickiej UW. Dzisiaj wiadomo, że Michał Sopoćko najdłużej pełnił obowiązki jako profesor teologii pastoralnej na Uniwersytecie Stefana Batorego (Wydział Teologiczny) w Wilnie i Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku w latach 1928 – 1962. Był również spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej, co skłoniło go do zainteresowania się aspektem kultu Miłosierdzia Bożego. Skutkiem tego było założenie przez Michała Sopoćko Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Znany jest również okres podczas wojny, kiedy Michał Sopoćko zaangażował się w uratowanie ponad stu Żydów, co sprawiło, że przez Niemców został skazany na śmierć przez rozstrzelanie. W wyniku tego w 1942 roku ksiądz zmuszony był opuścić Wilno chroniąc się w zakonie urszulanek, dzięki znajomości z ówczesną przełożoną Urszulą Ledóchowską. Oprócz tego Michał Sopoćko do 1944 roku, chronił się w Czarnym Borze pod Wilnem u Felicji Węsławowicz. Po zakończeniu wojny Sopoćko zaangażował się w projekt namalowania obrazu Miłosiernego Chrystusa ''Jezu ufam Tobie'' ze wstawiennictwem siostry Faustyny oraz jego późniejszego zaprezentowania w Ostrej Bramie. Akcja promowana była przez rozdawanie broszur z reprodukcją obrazu.

Michał Sopoćko – śmierć

Michał Sopoćko zmarł w Białymstoku dnia 15 lutego 1975 roku, a pochowany został na cmentarzu parafii Wniebowzięcia NMP (Białystok). 13 lat później - 30 listopada 1988 roku zwłoki ks. Michała Sopoćko zostały ekshumowane i przeniesione do kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Białymstoku znajdującym się na dzielnicy Białostoczek.

Michał Sopoćko – beatyfikowany

Beatyfikacja Michała Sopoćko została zakończona 29 września 1993 roku. Wtedy także procesowe akta, których postulatorem był ks. prałat Krzysztof Nitkiewicz, przekazano do Kongregacji ds. Beatyfikacji i Kanonizacji w Watykanie. Skutkiem tego było w 2004 roku ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót ks. Michała Sopoćko oraz uznanie cudu za wstawiennictwem księdza przez papieża Benedykta XVI (17 grudnia 2007 roku). W ten sposób uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 28 września 2008 roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, a przewodniczył jej abp Angelo Amato. Za wygłoszenie homilii odpowiadał kard. Stanisław Dziwisz. Ponadto na uroczystości obecni byli również: metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz metropolita wileński kardynał Audrys Backis. Z drugiej strony ze strony świeckiej obecni byli: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Prezydent RP Lech Kaczyński, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Po zakończeniu beatyfikacji ustalono wspomnienie liturgiczne Michała Sopoćko, które przypada każdego roku na 15 lutego – dzień jego śmierci.

Michał Sopoćko – patronem

Michał Sopoćko 7 stycznia 2016 roku pośmiertnie mianowany został Patronem Białegostoku poprzez dekret wydany przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Uchwała przyjęta została 15 lutego 2016 roku przez Radę Miasta Białystok.

Michał Sopoćko – wybrana twórczość

Michał Sopoćko zasłynął również jako autor licznych publikacji, w których skupiał się na tematyce związanej z dobrocią Jezusa. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy trzytomowe dzieło – ''Miłosierdzie Boga w dziełach Jego''.

Michał Sopoćko
Miejsce urodzenia

Juszewszczyzna (Nowosady)

Data śmierci

15.02.1975

Miejsce śmierci

Wrocław

Bibliografia
d1bw864

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bw864
d1bw864
d1bw864